Çikolata ve Gofret

Nesquik Gofret


Nestlé firmasının ülkemize özel olarak ürettiği ürünlerden birini inceleyeceğiz; Nesquik Gofret. Özellikle çocuklara yönelik ürünleriyle bilinen Nesquik markasıyla üretilen gofretin tek adedi 26,7 gr. olarak dikkat çekiyor. Ürünün ambalajı “+Süt” ifadesi ve sütü vurgulayan görseliyle dikkat çekiyor. Ocak ayı itibariyle yürürlüğe giren yönetmelik gereği artık ilave şeker ve doymuş yağdan gelen kalori oranı %10’u aşan ürünler “sağlık beyanı” yapamıyor. Bu sebeple ürünün geçmiş aylarda ambalajında bulunan “+Kalsiyum” ifadesini artık göremiyoruz. Ürünün doymuş yağdan ve ilave şekerden gelen toplam kalori oranı %60’a yakındır.

Gelelim bu doymuş yağ ve ilave şeker bombası ürünün içeriğine; Ürün içeriğinde %39 oranında Sütlü Çikolata bulunuyor. Fakat yanlış anlaşılmasın; %39 olarak belirttiğimiz oran üründeki süt oranı değil, çikolata oranıdır. Çikolata içinde %3,5 oranında yağsız süt tozu bulunmaktadır. Bunun yanısıra ürün çikolata haricinde %5,6 oranında yağsız süt tozu da içermektedir. Bu haliyle üründeki toplam yağsız süt tozu oranı %10’un altındadır. Üründe bunun yanısıra peyniraltı suyu tozu ve süt yağı bulunmaktadır.

Üründe çikolata içeriğinde bulunan Palm ve Shea yağlarının haricinde ayrıca Tam hidrojenize yani margarin formunda Palm yağı bulunmaktadır. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da içerdiği 25 gr. yağın 13 gramı yani yarısından fazlası doymuş yağdır.

Üründe ayrıca ilave şeker bulunmaktadır. Gerek çikolatada gerekse çikolata haricinde ürün sofra şekeri içermektedir. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 44 gr. Şeker içerdiğini belirtelim. Buna göre 26,7 gr.’lık tek adet ürün 12 gr. yani yaklaşık 6 tane küp şeker kadar ilave şeker içemektedir. Üründeki bu şeker yüküne karşılık tek adette lif oranı sadece 0,5 gr.’dır. Bu da üründen alınan şekerin liften yoksun olarak hızla kana karışacağını göstermektedir. Bu durum diyabet, obezite ve hatta kolon kanseri gibi birçok hastalığın temelinde yatan sebeptir. Son olarak üründe emülgatör ve aroma vericiler gibi katkı maddelerinin bulunduğunu belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Sütlü Çikolata (%39) [Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Yağsız süt tozu (%3,5), Peyniraltı suyu tozu, Süt yağı, Bitkisel yağlar (Palm, Shea), Emülgatör (Ayçiçek lesitini, Poligliserol Polrisinolat), Aroma verici (Vanilin)], Buğday unu, Şeker, Tam hidrojenize Bitkisel yağ (Palm), Yağsız süt tozu (%5,6), Peyniraltı suyu tozu, Mısır nişastası, Kabartıcılar (Kalsiyum karbonat, Sodyum bikarbonat), Ayçiçek yağı, İyotlu tuz, Aroma vericiler, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Tarçın
🔎Nesquik Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 136 kcal
👉Şeker 12 gr.
👉Yağ 6,8 gr.
👉Protein 1,8 gr.
👉Lif 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (26,7 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri