Krema Sos ve Ezmeler

Zazel’la Keçiboynuzu Özü


Önceki hafta incelediğimiz Hünnap Keçiboynuzu özü paylaşımı sonrasında birçok yorum gelmişti. Özellikle markayı aşırı öven bazı mesajlar ve ürünün keçiboynuzu özünden gelen faydalarının sanki markaya özgü özel bir içerikmiş gibi lanse edilmesi karşısında bugün farklı bir marka ürünü yayınlamaya karar verdik. İçeriğindeki ilave vitaminler içeren ve bu özelliğiyle eczanelerde “Gıda takviyesi” olarak satılan ürünün sonrasında bugün Zazella Keçiboynuzu özünü inceleyeceğiz.

Ürüne geçmeden önce tüm markalar özelinde şunu belirtmekte yarar var. Keçiboynuzu özellikle içerdiği fenolik bileşenler ile bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. Keçiboynuzu özü de içeriğinde 24 farklı fenolik bileşenin yanısıra; demir, kalsiyum, magnezyum ve çeşitli vitaminleri barındırması açısından önemlidir. Keçiboynuzunda en yüksek oranda bulunan fenolik bileşen; Gallik asittir. Gallik asit, etkili bir antioksidan olup, özellikle karaciğer ve böbrek üzerinde hücreleri koruyucu etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu haliyle bu bileşenlerin doğal kaynağı olarak keçiboynuzu meyvesinin yanısıra; keçiboynuzu özü ve keçiboynuzu unu gibi ürünler önem taşımaktadır.

Keçiboynuzuna ilişkin bu genel bilgiler sonrasında gelelim ürünün içeriğine; Zazella markalı Keçiboynuzu özü içeriğinde %100 Keçiboynuzu bulunuyor. Ürün ilave vitaminler içermediğinden “gıda takviyesi” sınıfında yer almıyor ve bir önceki paylaşımda yer alan ürüne benzer faydaları olmasına rağmen eczanelerde değil; markette satılıyor. Ürünün besin değerlerine baktığımızdaysa; üründeki kalori, karbonhidrat, yağ, protein ile vitamin ve mineral değerlerinin etiketleme mevzuatına uygun olarak verildiğini görüyoruz.

Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 279,5 kcal enerji içerdiğini belirtelim. Ürünün 100 gramında 67,7 gr. Karbonhidrat ve buna karşılık 3,9 gr. Lif bulunuyor. Üründeki karbonhidrat tamamen keçiboynuzu kaynaklı olup, üründe ilave şeker bulunmuyor. Gelelim ürün içeriğindeki demir ve kalsiyum oranına; Ürün 100 gr.’da 945 mg. gibi çok yüksek oranda kalsiyum içeriyor. Bunun yanısıra 100 gr. üründe 5,4 mg. demir bulunuyor. Buna göre ürün günlük ortalama 1000 mg. alınması önerilen Kalsiyumu 10 ml.’lik tek porsiyonda 120,9 mg. içeriyor yani günlük ihtiyacın %12’sini karşılıyor. Benzer şekilde günlük 8 ila 18 mg. aralığında alınması önerilen demir de ürürünün 10 ml’lik tek porsiyonunda 0,69 mg. oranında yer alıyor ki bu da günlük demir ihtiyacının maks. %8,6’sına denk gelmektedir. #NeYediğiniziBilin

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri