Krema Sos ve Ezmeler

Hammm Keçiboynuzu Özü


Çokça sorulan bir diğer Keçiboynuzu Özünü inceleyeceğiz; Hammm Keçiboynuzu Özü. Ürün 300 gr.’lık cam kavanozlarda Ebebek mağazalarında satılıyor.

Ürün içeriğine bakmadan önce birkaç önemli hususu dile getirmemiz gerekiyor. Bu ürün de – bir takdir edersiniz ki – bir bebek mağazası olan Ebebek tarafından üretilmiyor. Ürün artık çok tanıdık olan TR-K-44-000277 işletme kodlu Dutpınar Gıda firmasına fason olarak ürettiriliyor. Ürünün işletmecisi ise Ebebek mağazaları adına Enucuz Pazarlama Turizm firması olarak dikkat çekiyor.

Fakat bunun yanısıra; etiket üzerinde gördüğümüz besin değerlerine baktığımızda ürünün bir önceki paylaşımda incelediğimiz Nidola/Vitanella markalı Keçiboynuzu Özü ile aynı besin değerlerine sahip olduğunu – yani aynı ürün olduğunu anlıyoruz. Fakat ürün etiketinde hiçbir yerde Dutpınar Gıda ya da Vitanella firmasına ait bir ibare bulunmuyor. İlginç bir detay olarak böylelikle “Sadece eczanelerde” satılan Keçiboynuzu özüyle bağlantılı bir başka ürüne daha ulaşmış oluyoruz. Günlerdir süren keçiboynuzu özü incelemelerimizin yıldırma politikaları ve algı oyunlarıyla neden baskılanmaya çalışıldığını da her geçen paylaşımda daha iyi anlıyoruz. Ürünün içeriğinde ilave vitaminler bulunmadığından “eczanelerde” satılamadığını, bir bebek mağazasında özel markalı – fason üretim olarak satıldığını tekrar belirtelim.

Bu haliyle ürünün Nidola markasıyla birebir aynı olan etiket verilerini inceleyelim; 100 gr.’da 277,3 kcal enerji içerdiğini söyleyelim. Ürünün 100 gr.’da 64,7 gr. Karbonhidrat ve buna karşılık 4,47 gr. Lif içerdiğini söyleyelim. Üründe 100 gr.’da 121,9 mg. Kalsiyum bulunuyor. Bu da 15 gr.’lık tek porsiyonda – ki bu porsiyon oranının bebekler için uygunluğu tartışılabilir – 18,3 mg. kalsiyum demek oluyor. Bu da 1-3 yaş aralığındaki bebeklerin günlük ihtiyacının %2,6’sına denk geliyor. Buna karşılık olarak tek porsiyonda 10 gr.’a yakın karbonhidrat almış oluyor. Ürünün keçiboynuzu meyvesinden gelen ve antioksidan özellik taşıyan fenolik bileşenler ile ilgili bilgi ise bu üründe de yer almıyor.Ürünün etiket verilerinde Nidola markasında olduğu gibi burada da demir oranına da yer verilmiyor.

🔎Hammm Keçiboynuzu Özü Besin değerleri
👉Enerji 41,6 kcal
👉Karbonhidrat 9,7 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 0,3 gr.
👉Lif 0,7 gr.
👉Kalsiyum 18,3 mg.
👉Potasyum 197 mg.
👉Fosfor 15,2 mg.
👉Magnezyum 9,3 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (15 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri