Özel Araştırma

Ders programı yoğun olan genç! Dikkat et; bu ürün afrodizyak etki yapabilir.


Özellikle son dönemlerde Red Bull ile artan “enerji içeceği” furyasına Coca Cola da katıldı. Ekim ayında dünya lansmanını yaptığı Coca Cola Energy ürünü Türkiye’de sadece şeker ve mısır şurubu içeren standart çeşidiyle geldi. Yurtdışında bu ürünün Şekersiz ve Çilek aromalı versiyonları da bulunuyor. Ürün 250 ml.’lik kutularda satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda neredeyse tamamı Coca Cola’nın standart versiyonuyla aynı gibi görünüyor. Üründe Su, Şeker veya Mısır şurubu, Karbondioksit, Asitlik düzenleyiciler, Aroma vericiler ve Koruyucular yer alıyor. Bu haliyle ürün katkı maddesi olarak Sitrik asit, Fosforik asit, Sodyum bikarbonat, Amonyum Sülfit Karamel, Sodyum Benzoat ve Potasyum Sorbat içeriyor.

Ürünü standart Coca Cola’dan ayıran bileşenler ise son sıralarda yer alıyor. Ürün bunun yanısıra 143 mg./lt. Kafein, litrede 50 mg./lt. İnositolün yanısıra B3 ve B6 vitaminleri ile Yüzbinde 1 oranında Guarana ekstraktı içeriyor. Bu haliyle 250 ml.’lik tek kutu Coca Cola Energy ürünü 35,75 mg. Kafein, 12,5 mg. İnositol, 4 mg. B3 vitamini, 0,38 mg. B6 vitamini ve 2,5 mg. Guarana ekstraktı içeriyor. Ürün rakiplerinden farklı olarak Taurin içermiyor. Şimdi kısaca içerdiği bileşenlere bakalım;

Ürünün 250 ml.’lik tek kutusunda 35,8 mg. kafein bulunuyor. Litrede 143 mg.’a denk gelen bu oran litrede 150 mg. Kafein içeren standart Coca Cola ve bu ürünün rakip olarak çıktığı Red Bull’dan daha az bir miktar gibi duruyor. Fakat birazdan Guarana ekstraktından bahsederken bu kısmı tekrar gözden geçirmiş olacağız. Üründe dikkat çeken bir diğer bileşen ise İnositol. İnsoitol 250 ml’lik tek adette 4 mg. bulunuyor. İnositolü araştırdığımızda kas şekeri olarak bilinen bir bileşen olduğunu anlıyoruz. Bilimsel araştırmalar İnositolün insülin direncini düşürmeye yönelik etkilerinin araştırılmaya devam ettiğini gösteriyor. Sanıyorum bu ürünü tüketen milyonlar da bu araştırmanın bir parçası oluyor. Gelelim dikkat çekeceğimiz son bileşene; Guarana ekstraktı. Bu ürünü ilk elime aldığımda Guarana çok tanıdık gelmişti fakat bu bileşeni daha önce hiçbir ürün etiketinde görmemiştim. Nereden bunu biliyorum diye uzun uzun düşündüm ve zor olsa sonunda buldum. Bu bileşen ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki kantin düzenlemesinin altyapısını oluşturan Sağlık Bilim Kurulu raporunda yer alan; kantinlerde satılması “yasaklı” maddelerden biri olarak geçiyordu.

Guarana’yı incelediğimizde özünde kahve çekirdeğinden daha yüksek oranda kafein içeren bir bileşen olduğunu görüyoruz. Bu haliyle üründeki kafein oranının sadece kafein ilavesiyle kısıtlı olmadığını vurgulayalım. Bu da aslında mevzuatta konulan kafein kısıtlamasının aşılmasında bir formül olarak görülmüş gibi anlaşılıyor. Bunun yanısra Guarana “ekstraktı” olarak belirtilen bileşenin tam olarak içeriği de bilinmemektedir. Guarana’nın içeriğindeki bazı bileşenlerden dolayı aynı zamanda “afrodizyak” etkilerinden de söz edilmektedir. İşte bu ürün piyasaya girişi itibariyle “Ders programı yoğun olan genç!” başlığıyla gençlere yönelik “enerji içeceği” vurgusuyla satılmaktadır. Üründe gerek kafein oranı gerekse guarananın tartışmaya açık etkileri ürünü salt enerji içeceğinden ziyade; farklı etkileri de tetikleyen bir içeceğe dönüştürüyor. Ürünü içmeden önce tüm yönleriyle bu özelliklerini de bilmekte yarar bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Karbondioksit, Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Fosforik asit, Sodyum bikarbonat), Aroma vericiler, Renklendirici (Karamel), Koruyucular (Sodyum Benzoat, Potasyum Sorbat), Kafein (143 mg./l), İnositol (50 mg./l), Vitaminler (Niasin (B3), B6), Guarana Ekstraktı (%0,001)
🔎Coca Cola Energy Besin Değerleri
👉Enerji 105 kcal
👉Şeker 26 gr.
👉Kafein 35,75 mg.
👉İnositol 12,5 mg.
👉B3 vitamini 4 mg.
👉B6 vitamini 0,38 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri