Çikolata ve Gofret

Milka Fındıklı Çikolata


Türkiye’de ilk satışa başladığı yıllarda “Alplerden gelen süt” vurgulu reklamlarla dikkat çeken Milka, sonraki yıllarda Kent Gıda tarafından Türkiye’de üretilmeye başlamıştı. Önceki gün rastladığımız Milka markalı Fındıklı çikolatanın Almanya’dan ithal olduğunu gördük ve ürün üzerinde yine eski zamanları hatırlatan “%100 Alp sütü” ifadelerini görüyoruz.

Ürünün içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, kakao yağı ve Yağsız süt tozu bulunuyor. Yani %100 Alp sütü olarak pazarlanan aslında yağı alınmış süt tozundan ibarettir. Ne reklamlardaki ne de görseldeki gibi akan taptaze bir sütten bahsedemiyoruz. Süt toz haline Alp dağlarında mı geldi? Onu da bilmiyoruz. Ürünün ilk sırasında sofra şekeri yer alıyor. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 53 gr. şeker içeriyor. Yani ürünün yarısından fazlası; Şekerden ibarettir. Bu haliyle 20 gr.’lık tek bir porsiyonda 10,6 gr. yani yaklaşık 5 tane küp şeker kadar şeker tüketmiş oluyorsunuz. Ürünün ilave şekerden gelen kalori oranı %40 düzeyindedir – ki bu oran Dünya Sağlık Örgütü’nün “sağlık” kriterlerinin çok üzerindedir.

Üründe %25 oranında kakao kuru maddesi yer alıyor – ki bu da üründeki Kakao yağı ve kakao kitlesinin toplam oranını göstermektedir. Üründe kakao tozu bulunmuyor. Fındık oranına gelirsek; ürün %9 oranında fındık içeriyor. Ayrıca çok %1 ve altında yani az oranda da fındık ezmesi bulunuyor. Üründe bulunan aroma verici – Vanilin olarak tahmin ediyoruz – etikette belirtilmiyor.

Ürün ayrıca Soya lesitini ve Peynialtı suyu tozu içeriyor. Bu haliyle ürünün 20 gr.’lık tek porsiyonu 108 kcal enerji veriyor. Tek porsiyon 6,4 gr. yağ ve 1,4 gr. protein içeriyor. Üründeki yüksek oranda şeker yükünün karşılığında 20 gr.’lık tek porsiyonda lif oranı ise sadece 0,5 gr. olarak dikkat çekiyor. Üründen alınan yüksek oranda şeker düşük lifin etkisiyle kana hızlı karışacak ve kan şeker dengenizi bozacaktır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Kakao yağı, Yağsız süt tozu, Kakao kitlesi, Fındık (%9), Peynir altı suyu tozu, Süt yağı, Emülgatör (Soya lesitini), Fındık ezmesi, Aroma verici.
🔎Milka Fındıklı Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 108 kcal
👉Şeker 10,6 gr.
👉Yağ 6,4 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Lif 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.
💉Alerjen Uyarı: Süt ürünleri, fındık ve soya içerir. Buğday ve diğer sert kabuklu meyveler içerebilir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri