Cipsler

Pringles Paprika


Geçtiğimiz ay standart çeşidini incelediğimiz Pringles markalı Patates cipsinin Paprika çeşnili çeşidine bakacağız. Ürün 40 gr.’lık küçük boyların yanısıra 165 gr.’lık büyük boy paketlerde satılıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk sıralarda standart çeşitteki gibi; Kurutulmuş patates, Bitkisel sıvı yağ, Pirinç ve mısır unu olduğunu görüyoruz. Ürüne %6,5 oranında yer alan Kırmızı biber çeşnisi ise cipsi diğer çeşitten net olarak ayırıyor. Öyle ki, bu çeşni içeriğinde sadece %1,3 oranında kırmızı biber tozu bulunuyor. Çeşinde ilk sırada Şeker ilavesi yer alırken ayrıca Aroma arttırıcılar olarak Monosodyum Glutamat, Disodyum İnosinat ve Disodyum Guanilat bileşenlerini içeriyor. Çeşnide ayrıca nişasta bazlı dekstroz ve kolza suyu tozu yer alıyor. Üründe çeşninin yanısıra yine nişasta bazlı şeker olan Maltodekstrin bulunduğunu da belirtelim.

Bu haliyle ürünün 40 gr.’lık tek kutuda 200 kcal enerji verdiğini görüyoruz. Tek kutu üründe 20,5 gr. Karbonhidrata karşılık 1,2 gr. Lif bulunuyor. Ürünün tek kutusunda 12,4 gr. yağın 1,3 gramının doymuş yağ olduğunu görüyoruz. Ürün halen birçok cipse göre daha düşük oranda doymuş yağ içerse de; çeşnide yer alan aroma arttırıcılar ürünü standart versiyondan ayırıyor. Üründen alınan kalorinin %5,8’inin doymuş yağdan geldiğini belirtelim. Son olarak üründe 100 gr.’da 1,8 gr. tuz bulunduğunu bunun da 40 gr.’lık tek kutuda 0,7 gr. yani 700 mg. tuza denk geldiğini belirtelim. Bu da ortalama 5 gr. olarak belirtilen günlük tuz ihtiyacının yediye birine denk geliyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Kurutulmuş patates, Bitkisel sıvı yağ (Ayçiçek, Mısır), Pirinç unu, Mısır unu, Kırmızı biber çeşnisi (%6,5) [Şeker, Kırmızı biber tozu (%1,3), Aroma arttırıcılar (Monosodyum Glutamat, Disodyum İnosinat, Disodyum Guanilat), Maya tozu, Dekstroz, Soğan tozu, Mısır ve kolza suyu tozu, Renklendirici (E160c)], Sitrik asit, Kırmızı biber ekstraktı, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Maltodekstrin, Tuz, Renklendirici (Anatto)
🔎Pringles Paprika Besin Değerleri
👉Enerji 200,4 kcal
👉Karbonhidrat 20,5 gr.
👉Yağ 12,4 gr.
👉Protein 1,88 gr.
👉Lif 1,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri küçük boy tek kutu (40 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri