Çikolata ve Gofret

Toblerone Dark


Çok uzun zamandır raflarda olan Toblerone çikolatanın bitter çikolatalı “Dark” çeşidiyle bugün File marketlerde karşılaştık. İsviçre’den ithal edilen ürün 100 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda genel itibariyle Çikolata, Badem nugat ve Bal içerdiğini görüyoruz. Buna göre üründe %77 oranında Çikolata, %10 oranında badem nugat ve %3 bal bulunuyor. Çikolata “bitter” olduğundan dolayı herhangi bir süt bileşeni bulunmuyor fakat Alerjen uyarı olarak ürünün içeriğindeki badem nugatta Süt yağı bulunduğunu belirtelim. Ürünün çikolata içeriğinde kakao kitlesi ve kakao yağı bulunuyor. Şeker ise 2. Sırada yer alıyor. Buna göre üründe %50 oranında kakao kuru maddesi bulunduğunu söyleyelim. Çikolata emülgatör olarak Soya Lesitini içeriyor.
Ürünün %10 oranında içerdiği badem nugatta ise ilk sırada Şeker yer alıyor. Üründeki badem oranı ise %1,6. Burada bir yanılma olmaması adına yurtdışı içeriğinden teyit ederek söyleyebiliriz ki, ürün %10 Badem nugat içeriğinde %16 oranında Badem içermektedir. Bu da 100 gr.’lık tek pakette 1,6 gr. badem olduğunu göstermektedir. Üründe ayrıca yumurta akı bulunduğunu da yine alerjen uyarı olarak belirtelim – ki etikette Alerjen uyarı olarak ayrıca belirtilmemiştir.

Ürün bu haliyle 25 gr.’lık tek porsiyonda yani paketin dörtte birinde 134 kcal enerji içeriyor. Tek porsiyon üründe 11,5 gr. şekere karşılık 2,2 gr. Lif bulunuyor. Ürünün bitter olması ve yüksek oranda badem içermesi lif oranını arttıran temel etkenler olarak dikkat çekiyor. Üründe ayrıca 25 gr.’da 8,1 gr. yağ ve 1,6 gr. protein bulunuyor. Ürünün 100 gr.’daysa 47 gr. şekere karşılık 8,8 gr. lif içerdiğini söyleyelim. Ürünün 100 gr.’da içerdiği 32,5 gr. yağın 19,5 gramı ise doymuş yağdır – ki bu da kakao yağından gelmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Çikolata [Kakao kitlesi, Şeker, Kakao yağı, Emülgatör (Soya Lesitini)], Badem nugat (%10) [Şeker, süt yağı, badem parçaları (%16), Yumurta akı], Bal (%3)
🔎Toblerone Dark Besin Değerleri
👉Enerji 134 kcal
👉Şeker 11,5 gr.
👉Yağ 8,1 gr.
👉Protein 1,6 gr.
👉Lif 2,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (25 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri