Özel Araştırma

Ay çekirdeği mi? Kabak çekirdeği mi?


Aslında birçok evde özellikle aile bir araya geldiğinde veya TV karşısında çokça tüketilen iki “geleneksel” atıştırmalıktan bahsedeceğiz. Ülkemizde geniş bir alanda yetiştirilen ayçiçeğinden elde edilen “Ayçekirdeği” ile kabaktan elde edilen “Kabak çekirdeği” incelemesi yapıyoruz. İncelememiz her iki çekirdeğin de “yenilebilir” kısımları için geçerlidir. Her iki ürünü de bir avuç yani yaklaşık 25 gr. üzerinden değerlendireceğiz.

Dediğimiz gibi aslında ayçiçeğinin tohumu olan Ay çekirdeği, bu özelliği sebebiyle yağlı bir atıştırmalıktır. Tek avuç ay çekirdeği 159,2 kcal enerji vermektedir. Bu enerjiyi oluşturan temel bileşen Yağ’dır. Ay çekirdeğinde yağın yanısıra yüksek oranda Protein bulunmaktadır. Bu haliyle; 25 gr. ay çekirdeği 13 gr. yağ ve 6,2 gr. Protein içermektedir. Karbonhidrat açısından çok yüksek bir değere sahip olduğu söylenemez fakat lif oranı buna rağmen birçok gofretten ya da cipsten daha yüksektir. Öyle ki; 25 gr.’da 4 gr. Karbonhidrat içerirken, buna karşılık 0,6 gr. Lif içermektedir. Ay çekirdeğinden alınan kalorinin %73’ünün Yağdan, %16’sı Proteinden gelirken, Karbonhidrattan gelen enerji oranı ise %10’dur. Dikkat çekici bir diğer bileşen; Glutamik asit. Daha önce paylaşımlarda söz etmiştik; Aroma arttrıcı olarak bilinen Monosodyum Glutamat’ın doğal hali diyebileceğimiz Glutamik asit bir avuç yani 25 gr. Ayçekirdeğinde 1433 mg. oranında bulunuyor. Böylelikle neden “Ayçekirdeği” yediğimizde duramadığımızı da anlayabiliyoruz.
🔎Ayçekirdeği Besin Değerleri
👉Enerji 637 kcal
👉Karbonhidrat 16,2 gr.
👉Yağ 52 gr.
👉Protein 24,7 gr.
👉Lif 2,48 gr.
👉Fosfor 757 mg.
👉Demir 4,57 mg.
👉Çinko 8,11 mg.
👉B6 vitamini 1,43 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Merhaba Fatih bey,
Magnezyum verilerini buraya yansıtmamıştık. Sizin için baktım; Kabak Çekirdeği 100 gr.’da 479 mg. Magnezyum içerirken, Ayçekirdeğinde 100 gr.’da 295 mg. Magnezyum bulunuyor. Günlük ihtiyaç yetkişkinlerde 300 ila 400 mg. aralığında değişiyor. Bu da 3-4 avuç kabak çekirdeğinin günlük magnezyum ihtiyacını karşıladığını gösteriyor. Ayçekirdeğinde bu oran 100 ila 150 grama denk geliyor.

gıda dedektifi

Diğer yandan Kabak Çekirdeği’ne bakalım. Bir avuç yani yaklaşık 25 gr. Kabak Çekirdeğinde 154,7 kcal enerji bulunmaktadır. Kabak çekirdeğinde de benzer şekilde Yağ kaloriyi oluşturan temel bileşendir. 25 gr. Kabak çekirdeğinde 12,5 gr. Yağ bulunurken, aynı miktardaki Protein oranı ise 7,22 gr.’dır. Bu haliyle Kabak çekirdeğinde Proteinden gelen enerji oranı %19’dur. 25 gr. Kabak Çekirdeği’nde 2,7 gr. Karbonhidrat bulunurken, bunun karşılığında 1,3 gr. Lif içermektedir. Kabak Çekirdeği’nde yağdan gelen enerji oranı %73 olup, Karbonhidrattan gelen enerji oranı %7’dir. Bu haliyle özellikle Protein ve lif oranı açısından öne çıktığını söyleyebiliriz.
🔎Kabak çekirdeği Besin Değerleri
👉Enerji 619 kcal
👉Karbonhidrat 10,7 gr.
👉Yağ 49,9 gr.
👉Protein 28,9 gr.
👉Lif 5,26 gr.
👉Fosfor 1410 mg.
👉Demir 0,36 mg.
👉Çinko 10,3 mg.
👉B6 vitamini 0,15 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Karşılaştırıldığında Ay çekirdeğinin Kabak çekirdeğinin yağ oranlarının yakın olduğunu görüyoruz. Bunun yanısıra Kabak çekirdeğinde %15 daha yüksek oranda Protein bulunuyor. Lif oranlarına bakıldığındaysa Kabak çekirdeği neredeyse iki kat daha lifli bir yapıya sahiptir. Ay çekirdeğinde yüksek oranda B6 vitamini bulunurken, Kabak Çekirdeği yüksek oranda Fosfor ve Demir içermektedir. Bir avuç ayçekirdeğinde 1,1 mg. demir bulunuyor. Her iki üründe yüksek oranda Çinko içermektedir. Yenilebilir kısmında her iki çekirdek de 20 ila 25 mg. tuz içeriyor olsa da; özellikle kavurma aşamasında kabuğunda kalan tuz oranı tüketim aşamasında artmaktadır. Çekirdek tüketiminde mutlak surette tuz miktarına dikkat etmek ve yüksek tuz alımından kaçınmak gerektiğini hatırlatalım. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri