Krakerler

Ülker Çizi


Dün çocuklara verilen yardım paketi içeriğinde görülen bir diğer ürünü inceleyeceğiz; Ülker Çizi. Daha önce de paylaştığımız bu ürünü bu vesileyle tekrar gündeme getiriyoruz. Cheese yani peynirden ismini alan ürün uzun yıllardır “Peynirli kraker” olarak satılıyor.

Bu haliyle ilk olarak üründeki peynir oranından bahsedeceğiz. “Peynirli” adıyla satılan bu ürün içeriğinde sadece %0,2 yani binde 2 oranında Peynir tozu içeriyor. Üründe peynir tozundan daha yüksek oranda İnvert şeker şurubu, Şeker ve Aroma vericiler yer alıyor. Üründe kullanılan aroma vericilerin niteliği ve niceliğini bilmiyoruz fakat “Süt ürünü” alerjen uyarısından anladığımız kadarıyla ürün Peynir aroma vericisi içeriyor olabilir. Öyle ya da böyle üründeki “peynir” tadının binde 2’lik peynir tozundan gelmediği aşikardır. Öyle ki, bu orana göre 63 gr.’lık tek pakette sadece 0,1 gr. peynir bulunmaktadır. Yani gerçek bir tozdan bahsediyoruz.

Ürünün temel olarak Buğday unu ve Palm yağından ibaret olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 61 gr. Karbonhidrat ve 20 gr. Palm yağı içerdiğini söyleyebiliriz. Üründe Palm yağı kullanıldığından dolayı Doymuş yağ oranı da yüksektir. Öyle ki, üründen alınan kalorinin %18,9’u Doymuş yağdan gelmektedir. Ürün ayrıca bir tür Glikoz-fruktoz şurubu olan İnvert şeker şurubu ve Sofra şekeri içermektedir. Bu haliyle 100 gr. üründe 7,3 gr. Şeker bulunmaktadır. Bu da tek pakette 4,6 gr. şeker demektir – ki bu orana üründe yer alan peynir altı suyu tozu ve yağsız süt tozundan gelen laktoz da dahildir. Fakat bu miktarın büyük oranda ilave şekerlerden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Bu haliyle 63 gr.’lık tek paket Ülker Çizi’yi tükettiğinizde 287,2 kcal enerji alıyorsunuz. Ürün tek pakette 12,6 gr. yağ, 4,8 gr. protein ve 1,9 gr. tuz içeriyor. Üründe tek paketteki 38,4 gr. Karbonhidrata karşılık 1,1 gr. Lif bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Peyniraltı suyu tozu, Tuz, İnvert şeker şurubu, Şeker, Aroma vericiler, Yağsız süt tozu, Peynir tozu (%0,2), Un İşlem Maddesi (Sodyum Metabisülfit)
💉Alerjen Uyarı: Gluten, süt ürünleri ve sülfit içerir. Eser miktarda yumurta, soya, susam ve fındık içerebilir.
🔎Çizi Besin Değerleri
👉Enerji 287,2 kcal
👉Karbonhidrat 38,4 gr.
👉Yağ 12,6 gr.
👉Protein 4,8 gr.
👉Lif 1,1 gr.
👉Tuz 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (63 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri