Çay Kahve

Doğadan Açai Ananaslı Yeşil Çay


Önceki gün sosyal medyada yayılan bir videoda Doğadan markalı poşet bitki çayında “beyaz parçacıklar” olduğu yer aldığı görülüyordu. Videoyu çeken kişinin “ilaç” olarak nitelendirdiği bu maddeler ile ilgili Doğadan firmasından açıklama geldi. Firma açıklamasında söz konusu maddelerin “Türk Gıda Kodeksi’ne uygun aroma vericiler” olduğunu belirtti. Biz de bu vesileyle her türlü endüstriyel üründe bulunan ve hiçbir şekilde muhteviyatını bilmediğimiz aroma vericiler ile ilk kez “somut” olarak tanışmış olduk. Ve anladık ki; sıcak çayımıza bile katıyor, bu kimyasalları bir güzel içiyoruz. Ürünün içeriğindeki aroma vericilerin menşei ve muhteviyatıyla ilgili üretici firmadan bilgi talep ettik.

Gelelim ürünün içeriğine; Doğadan Yeşil Çay Açai-Ananas ürünü ambalajında Ananas ve Açai meyvesinin görselleriyle donatılmış. Fakat üründe %0,2 yani binde 2 oranında Ananas ve yine Binde 2 oranında Açai meyvesi yer alıyor. Bu da 1,6 gr.’lık tek bir adet poşet çayda toplamda 0,06 gr. Açai ve Ananas olduğunu gösteriyor. Peki bu tat, bu koku nereden geliyor? İşte burada o “beyaz parçacıklar” devreye giriyor. Üründe Açai ve Ananas meyvelerinden daha yüksek oranda “aroma vericiler” bulunuyor.

Aroma vericilerin oranı net olarak belirtilmemiş fakat %85 oranında Yeşil çay içeren bu üründe ikinci sırada yer alan Aroma vericiler öyle bindelik oranlarda değil; hatrı sayılır oranlarda yer alıyor – ki bu videoda bunlar beyaz parçacıklar halinde görülebiliyor. Ürün Ananas aroma vericisi yanısıra ilk kez duyduğumuz “Tropikal aroma vericisi” içeriyor. Bunların doğal değil, sentetik yani yapay aroma vericiler olduğunu da tekrar vurgulayalım. Evet belki bu parçacıklar “ilaç” değil ama hala ne olduğunu bilmediğimiz “kimyasallardan” bahsediyoruz. İşte bu ürünün 34 gr.’lık tek paketi 6,5₺’ye satılmaktadır – ki bu da ürünün kg. fiyatının 191₺ olduğunu göstermektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎Doğadan Açai Ananaslı Yeşil Çay İçindekiler; Yeşil Çay (%85), Aroma vericiler (Ananas, Tropikal), Kiraz sapı, Stevya, Açai (%0,2), Ananas (%0,2)
🌏 Menşei: Türk ve ithal hammaddeler kullanılarak Türkiye’de üretilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri