Meyve Suyu ve Nektar

Cappy Atom


“Ballı meyveli Cappy Atom ile mis gibi bir kahvaltı”
“Sen de güne Cappy ile başla, kahvaltını atomla!”

İşte bu sloganlarla “enerjini atomla!” telkinleriyle pazarlanan Cappy Atom ürününü inceleyeceğiz. Ürün 330 ml.’lik teneke kutularda ve litrelik ambalajlarda satılıyor. Ürünü litrelik ambalaj üzerinden inceliyoruz, diğer çeşitte de içerik ve besin değerleri aynıdır.

Ürünün içeriğine baktığımızda Konsantre ve pürelerden üretilmiş Karışık Meyve suyu içerdiğini görüyoruz. Burada %50 ifadesi dikkat çekiyor. Bunun kullanılan meyve suyundaki meyve oranı olduğunun altını çizelim. Kullanılan meyve suyu oranını ise bilmiyoruz. Bu haliyle üründe Elma, Portakal, Kivi, Muz, Ananas ve Nar suları karışık olarak yer alıyor. Üründe bunun yanısıra Su ve İlave şeker bulunuyor. İlave şeker çeşidi ambalaj üzerinde –S veya –F harfiyle işaret ediliyor. Daha önce de çokça vurguladığımız gibi –S harfi Sofra Şekerini ifade ederken; -F ifadesi Mısır şurubu yani Glikoz-fruktoz şurubunu ifade ediyor. Bizim incelediğimiz üründe –F yani Glikoz-Fruktoz şurubu ifadesi yer alıyordu.

Bu haliyle ürünün 250 ml’lik tek su bardağında – tek porsiyonda 28,5 gr. Şeker içerdiğini söyleyelim. Bu da yaklaşık 14 tane küp şekere denktir. Bu şekerin tamamına yakınının ilave şekerden geldiğini belirtelim. Bu oran 330 ml.’lik teneke kutu tüketildiğinde 39 gr. gibi rekor bir seviyeye çıkıyor. Düşünün ki; kahvaltıda tek seferde aldığınız yaklaşık 20 tane küp şekerden bahsediyoruz. Bu “atom” gücünün de nereden geldiğini anlamış oluyoruz. Buna göre üründen alınan şeker miktarı Dünya Sağlık Örgütü’nün aşılmaması gereken oranı da tek seferde aşmanızı sağlıyor. Ürüne “yararlı” A vitamini eklenirken; bu zararlar göz ardı ediliyor.

İlave şeker çeşidi ambalaj üzerinde –S veya –F harfiyle işaret ediliyor. Daha önce de çokça vurguladığımız gibi –S harfi Sofra Şekerini ifade ederken; -F ifadesi Mısır şurubu yani Glikoz-fruktoz şurubunu ifade ediyor. Bizim incelediğimiz üründe –F yani Glikoz-Fruktoz şurubu ifadesi yer alıyordu.

Peki; gelelim üründeki Bal oranına. Öyle ya! Ürün Ballı diye pazarlanıyordu. Ürün reklamlarında ballar havalarda uçuşuyorken kendisinde tozunu görüyoruz. Öyle ki; üründe %0,1 yani binde 1 oranında bal bulunuyor. Ürün Baldan daha yüksek oranda Aroma vericiler içeriyor. Fakat üründeki aroma vericilerin niteliği ve çeşitleri “çoğu zamanki gibi” yine bize aktarılmıyor. Özetle; üründe pazarlanan “atom” enerjinin ne balla ne meyveyle ilgisi yok. Bu enerjinin kaynağı mısır şurubu ya da rafine şekerdir. Üründeki tat ve kokunun da çoğunlukla aroma vericilerden geldiğini düşünebilirsiniz. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Konsantre ve pürelerden üretilmiş Karışık meyve suyu (Elma, Portakal, Kivi, Muz, Ananas, Nar), Su, Şeker veya Fruktoz-glikoz şurubu, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma vericiler, Bal (%0,1), A vitamini
🔎Cappy Atom Besin Değerleri
👉Enerji 119 kcal
👉Şeker 28,5 gr.
👉Yağ Yoktur.
👉Protein Yoktur.
👉Lif Yoktur.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (250 ml.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri