Özel Araştırma

Yayınlarımız sonrasında Zazella markalı Keçiboynuzu Özü’ndeki etiket hataları düzeltildi!


Yayınlarımız bazı firmaların mesnetsiz ve hatta seviyesiz “iftira” ve “hakaret” suçlamalarına sebep olurken; bazı firmalar için de “hatalarını” görme vesilesi oluyor. Önceki haftalarda yayınladığımız Zazella markalı Keçiboynuzu Özünde 100 gr.’da 945 mg. Kalsiyum ve 5,4 mg. Demir içerdiğine ilişkin yayınımız üretici firmayı harekete geçirmiş. Öyle ki; diğer marka ürünlerle kendi ürünü arasındaki fahiş oran farkını gören firma ürünlerini paylaşımımızdan birkaç gün sonra analize göndermiş.

Bu analiz sonrasındaysa; üründeki Kalsiyum oranının 945 mg. değil; 84,5 mg. olduğu, 5,4 mg. olan Demir oranının da 1 mg. olarak çıktığı görülmüş.
Bu fahiş hatalar üzerine etiketler değiştirilerek hata giderilmiş. Firma; yayınımız sonrasında yaptırdığı onaylı analiz raporlarını tarafımıza göndererek bu fahiş hatayı görmelerini sağladığımız için “teşekkür” ediyor. Firmanın aynı zamanda etiketlerinde de değişikliğe giderek güncel analiz raporu verilerini aktardığını belirtelim.

Bu aynı zamanda bizi taraflı olmakla itham eden, firmalardan ücret alarak sizlere reklam, yönlendirme ve hatta önerme yaptığımızı “iddia” eden firmalara da güzel bir cevap oldu. Öyle ki; Gıda Dedektifi hiçbir zaman bir firmanın, kurumun ya da kişinin boyunduruğu altında olmadı, doğruyu, dürüstçe söylemekten de çekinmedi. Karşımıza dayanaktan yoksun, savcıları bile güldüren ithamlarla gelen firmalar; ancak kendilerini tüketici karşısında küçük düşürmekte başarı sağlıyorlar. Sonra da TV’lere yanıltıcı reklamlar vererek ardından bir darbeyi de Reklam Kurulu’ndan yiyorlar. Oysa ki; hatayı kabul etmek, bunu düzeltmek ve tüketici nezdinde bir yer edinmek ünlülerle reklam yapmak ya da tüketici yararına çalışan hesaplara maddi tazminat davası açmaktan geçmiyor. Bu vesileyle sizlerle birlikte ortaya koyduğumuz denetim başarısı da ortaya çıkıyor. Bu hatalı etiket sürecine ilişkin ilgili kurumları da denetime çağırıyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎Zazel’la Keçiboynuzu Özü Besin Değerleri
👉Enerji 291 kcal
👉Karbonhidrat 70,5 gr.
👉Protein 2,1 gr.
👉Demir 1 mg.
👉Kalsiyum 83,5 mg.
👉Magnezyum 54,9 mg.
👉Fosfor 86,2 mg.
👉Potasyum 1026,6 mg.
📌Not: Besin Değerleri güncel analiz raporlarına dayanarak 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri