Kefir Ayran ve Boza

İçim Şeftalili Ananaslı Kefir


Uzun zamandır incelemediğimiz kefir ürünlerinden birini inceliyoruz; İçim Şeftalili Ananaslı Kefir. Ürün 260 ml.’lik plastik şişelerde satılıyor. Ürün temel olarak; Pastörize İnek sütü ve Ananas ve Şeftali Sosunun yanısıra; Kefir mayası, Kefir kültürü ve Probiyotik mikroorganizmalar içeriyor. Ürün etiketinde halihazırda kefir mayası ve kefir kültürü olarak bilinen probiyotik organizmalar ek bir ifadeyle tekrar belirtiliyor. Üründe kefirin fermentasyonunda görev yapan temel bakteriler olan,; Bifidobacterium ve Lactobacillus Acidophilus olduğunu söyleyelim.

Gelelim ürünün “meyveli” içeriğine… Etikete ilk baktığımızda %8 oranında Ananas ve Şeftali sosu olduğunu görüyoruz. Bu sos içinde de %9 oranında Şeftali ve %1 oranında Ananas bulunuyor. Basit bir matematiksel hesapla üründe %0,7 yani binde 7 oranında Şeftali ve %0,08 yani Onbine 8 oranında Ananas olduğu anlaşılıyor. Yani ürün etikette görüldüğü gibi yüzdelik değil; bindelik ve onbindelik oranlarda Şeftali ve Ananas içeriyor. Bunun yanısıra sosun %90’a yakını ilave şeker içeriyor. Bu da 100 ml. üründe yaklaşık 6,8 gr. ilave şeker olduğunu gösteriyor – ki bu da 260 ml.’lik tek şişede 17 gr. ilave şeker demek oluyor. Bunlar elbette yaklaşık değerler çünkü üründeki İnek sütünün oranını net olarak bilmiyoruz.

Fakat bu noktada da besin değerleri tablosunda bir ipucu var. Bu da üründeki kalsiyum değeridir. Ürün 260 ml.’lik tek şişede 252 mg. kalsiyum içeriyor. Bu da 100 ml.’de 96 mg. kalsiyum demektir. 100 ml. süt 120 mg. Kalsiyum içerdiği kabulüyle üründeki süt oranının %80 olduğunu anlıyoruz. Bu da üründe sütten gelen yaklaşık 3,7 gr. laktoz yani süt şekeri olduğunu gösteriyor. Bu haliyle üründeki ilave şeker oranı da 9 gr. olarak ortaya çıkıyor. Kısacası iki hesap birbirini tutmuyor. Besin Değerleri tablosunda Karbonhidrat oranı ile Şeker oranının eşit olması da yine tabloda bir hata olup olmadığı şüphelerini doğuruyor. Üründeki meyve sosunda Kıvam arttırıcı olarak Karragenan kullanıldığını da söyleyelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Pastörize inek sütü, Ananas ve Şeftali sosu (%8) [Şeker, Şeftali (%9), Ananas (%1), Nişasta, Kıvam arttırıcı (Karragenan), Limon suyu konsantresi, Aroma verici], Kefir mayası, Kefir kültürü, Probiyotik mikroorganizmalar (Bifidobacterium, Lactobacillus Acidophilus)
🔎İçim Şeftalili ve Ananaslı Kefir Besin Değerleri
👉Enerji 138 kcal
👉Şeker 18,7 gr.
👉Yağ 3,9 gr.
👉Protein 7 gr.
👉Kalsiyum 252 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (260 ml.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri