Gündem Özel

Korkma değil; Tedbir alma zamanı: COVID-19


Ocak ayından bu yana adım adım takip ettiğimiz COVID-19 kodlu yeni tip Koronavirüs dün akşam ilk kez Türkiye’de ortaya çıktı. Ülkemizde şu anda bir salgından bahsetmiyoruz. Çünkü salgın; çok sayıda insanın aniden hastalandığı zaman ortaya çıkan durum olarak nitelendiriliyor. Bu sebeple, şu anda dünyadaki durumdan da ders çıkartarak ilgili bakanlıklar ve kurumlar etkin tedbirler almaktadır. Yani şu anda alınacak her türlü kararın bir salgının göstergesi değil; salgın olmaması adına alınacak tedbirler olarak görmek gerekiyor.

Genelde “hasta olduktan sonra” doktora giden bir toplum olarak bu sefer “hasta olmamaya” çalışıyoruz. Alınan ve uygulanacak her türlü tedbiri bu şekilde anlamak ve yorumlamak gerekiyor. Bu bağlamda ilk bilmemiz gereken söz konusu virüsün ilk olarak 60 yaş ve üzeri yetişkinlerde etkili olduğu konusudur. Bunun yanısıra kalp hastalığı, diyabet ve akciğer hastalığı gibi kronik hastalıklara sahip kişiler de yine etkin tedbirler almalıdır. Bunun yanısıra toplumsal alanda ve bireysel olarak almamız gereken basit tedbirleri sizler için özetledik.

Birçok uzmanın ortak kanaat olarak dile getirdiği ve Sağlık Bakanlığının da önerdiği üzere en etkin ve birincil tedbir; Ellerimizi su ve sabunla yıkamak. Eğer su ve sabun bulamıyorsak; en az %60 etil alkol veya izopropilen alkol içeren dezenfektanları kullanmak. Kolonya ise yine bu alkol türlerini içeriyorsa; tercih edilebilir üçüncü seçenek olarak öne çıkıyor. Fakat araştırmalardan görüyoruz ki; su ve sabun başvurmamız gereken en etkili ve birincil tedbir.

Bunun yanısıra; özellikle hastalığın belirtilerini taşıyan bireylerin mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekiyor. COVID-19’un en belirgin belirtileri aynı anda öksürük, ateş ve solunum sıkıntısı olarak belirtiliyor. Bu üç belirtiyi aynı anda taşıyan bir şahsın dün sağlık kuruluşuna başvurması üzerine aslında Türkiye’deki COVID-19 vakasına “erken teşhis” denebilecek bir düzeyde rastlanmış oldu. Bu bağlamda siyasi ve provokatif yorumlara da pek kulak asmamak gerekiyor. Karşımızda tüm dünyayı etkileyen ve “ölümcül” bir salgın var fakat şu anda korkmak değil, tedbir almak zamanıdır.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri