Gündem Özel

Bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan temel bileşenlerden; Çinko.


Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artık gündem Yeni tip Koronavirüs. Daha doğru ismiyle SARS-CoV-2. Her tür virüste olduğu gibi Yeni tip koronavirüs de bağışıklık sisteminin askerleri diyebileceğimiz antikorları etkisiz hale getiriyor, aslında savunma mekanizmasını çaresiz bırakarak sağlığı tehdit ederek ölüme kadar götürebilen COVID-19 hastalığına sebep oluyor.
Henüz ülkemizde salgın haline gelmemiş olan bu hastalığa karşı Gıda Dedektifi olarak bugünden itibaren özel yayınlara başlıyoruz. Özellikle bağışıklık sisteminizi geliştirmek adına tedbir almanız üzere bağışıklığı güçlendirici bileşenlerle ilgili araştırmalar sunacağız. İlk olarak bağışıklık sistemimizin en temel ihtiyaçlarından biri; Çinko’dan başlayacağız.

İyi haber! Aslında vücudumuzun bağışıklık sistemi için önemli olan bu bileşene çocuklarda günlük 10 mg., yetişkinlerde ise 20 mg. civarında ihtiyacı var. Bu da aslında bu bileşeni birçok temel gıdadan kolaylıkla alabileceğimiz anlamına geliyor. İşte biz de sizlere bu “doğal” gıdaları derledik.

Bu gıdaların en başında Kabak çekirdeği geliyor. 100 gr. iç kabak çekirdeği içerdiği 10 mg. Çinko ile aslında bir çocuğun günlük ihtiyacını karşılıyor. Bunun yanısıra Tahin de yine yüksek oranda Çinko içeren gıdalar arasında yer alıyor. 100 gr. tahinde 9 mg. Çinko yer alıyor. Bir diğer çekirdek; Ayçekirdeği de yine Çinko açısından yüksek değere sahip bir diğer atıştırmalık. Öyle ki; 100 gr. Ayçekirdeği içi 8 mg. Çinko içeriyor.

Bunun yanısıra 100 gr. dana ciğerde 6,5 mg., 100 gr. kavurma ette 5,9 mg. ve 100 gr. pastırmada ise 5,4 mg. Çinko bulunuyor.Ekmeklik tip buğday unu da yine 100 gr.’da 6 mg.’a yakın Çinko içeriyor. Bunun yanısıra eski kaşar ve susam da 100 gr.’da yaklaşık 5 mg. Çinko içeren bir diğer alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Bir örnek olması adına; dün birçok markette kapış kapış alınan sade makarnanın 100 gr.’da sadece 0,9 mg. Çinko içerdiğini söylemek gerekiyor. Yani makarnanın bu yönde bağışıklığı destekleyici bir yönünün olmadığını belirtelim. Benzer şekilde tarhana, beyaz ekmek, hindi eti, piliç eti, bulgur, bezelye ve yumurta gibi temel gıda maddelerinin de 100 gr.’da 1 mg. ve altında Çinko içerdiğini belirtelim. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri