Gündem Özel

Sadece bağışıklık değil, insan hayatı için önemli; Selenyum.


Sadece bağışıklık sistemi değil; antioksidan savunma ve yaşamsal önem taşıyan tiroid hormonu metabolizması için de önem taşıyan Selenyum; eksikliğinde yaşlanma, kanser, insülin direnci, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve bağışıklık sistemi hastalıkları gibi birçok olumsuzluğa sebep olmaktadır. Günlük ihtiyacı erkeklerde 70 mcg iken; kadınlarda 55 mcg.’dır. Selenyum kullanımının günlük 200 mcg. Üzerine çıkmaması önerilmektedir. Yüksek oranda selenyum alımında depresyon, sinirlilik hali, ruhsal dengesizlik ve bulantı, kusma gibi semptomlar görülebiliyor. Peki bağışıklık sistemimiz için önem taşıyan Selenyum ihtiyacımızı en doğru dozda nelerden karşılayabiliyoruz?

Selenyum en yüksek oranda yenilebilir sakadat olan Dana böbrekte yer alıyor. 100 gr. Dana böbrek 155 mcg. Selenyum içeriyor. 50 gr. dana böbrek tüketiminde günlük ihtiyacın da fazlası karşılanabiliyor. Sakadat haricinde bileşen en yüksek oranda Yeşil mercimekte yer alıyor. 100 gr. yeşil mercimek 102 mcg. Selenyum içeriyor. Bu da günlük ihtiyacın karşılanması adına 50 mg. yeşil mercimeğin kadınlar için yeterli olduğunu gösteriyor. Selenyum Bıldırcın yumurtasında 100 gr.’da 54,9 mcg. yer alırken, tavuk yumurtasında 53 mcg. bulunuyor. Bu da ortalam 50 gr. ağırlığındaki tavuk yumurtasından günlük ihtiyacın yarısına yakınının karşılandığını gösteriyor. Selenyum Bıldırcın yumurtasında 100 gr.’da 54,9 mcg. yer alırken, tavuk yumurtasında 53 mcg. bulunuyor. Bu da ortalam 50 gr. ağırlığındaki tavuk yumurtasından günlük ihtiyacın yarısına yakınının karşılandığını gösteriyor.

Selenyum içeren deniz canlıları ise sırasıyla; Sardalya, Hamsi ve Ton balığı olarak sıralanıyor. 100 gr. Sardalya 47,5 mcg. Selenyum içerirken, Hamsi 46,6 mcg., Ton balığı 43,9 mcg. Selenyum içeriyor. Balıklardan Palamut ve Kalkan da yine 37 ila 39 mcg. Selenyum içeriğiyle dikkat çekiyor.Kırmızı mercimek de yine Selenyum açısından zengin bakliyat alternatifi olarak öne çıkıyor. Ayrıca nohut da 31,1 mcg. Selenyum içeriyor.

Bu gıdaların 100 gramındaki Selenyum oranı 1 mcg’nin de altındadır. Bu arada bilimsel kaynaklar pişirme esnasında gıdalardaki Selenyum miktarında %50’ye varan azalmalar olabileceğini vurgulamaktadır. Bu özellikle ilk sıralarda sunduğumuz Selenyum’dan zengin yiyeceklerin tüketim miktarlarının günlük ihtiyaç doğrultusunda arttılabileceğini göstermektedir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri