Özel Araştırma

Bağışıklığın askerleri akyuvarlar onunla daha dirençli; C vitamini.


COVID-19 salgınına karşı bireysel tedbirler kapsamında bağışıklık sistemimizi güçlendirecek bileşenleri sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Sırada; bağışıklık sistemimizin askerleri diyebileceğimiz beyaz kan hücreleri ve lökosit olarak da bilinen akyuvarlarımızın direncini arttıran C vitaminine bakacağız.

C vitamini doğada sebze ve meyvelerde yüksek oranda bulunan aslında toplum olarak da çok iyi bildiğimiz bir vitamindir. C vitaminini en önemli kılan ise; vücuttaki kritik işlevlerine rağmen insanlar tarafından sentezlenememesi ve dışarıdan alınması gerekliliğidir. Bu haliyle özellikle meyvelerden alımı günlük ihtiyacı karşılamak adına yeterlidir. C vitamininin günlük ihtiyacı 75 ila 90 mg. olarak belirlenmiştir.

Bu bağlamda ilk olarak meyvelere bakalım. C vitamini açısından zengin meyveler olarak ilk 4 sırada; Çilek, Kızılcık, Kivi ve Ananas ile karşılaşıyoruz. 100 gr. Çilek 75,5 mg., Kızılcık 66,2 mg., Kivi 60,1 mg. ve Ananas 59,3 mg. C vitamini içermektedir. Bu dört meyve içerdikleri C vitamini oranıyla diğer meyvelerden nispeten ayrışmaktadır. Burada özellikle vurgulanması gereken; C vitamininden azami ölçüde faydalanmak için meyvelerin mümkünse metal bıçaklarla çok fazla kesilmemesi ve kesilen meyvelerin kısa sürede tüketilmesi gerekliliğidir.

C vitamini açısından toplumda en çok bilinen meyvelerden Portakal, Limon ve Mandalina ise 100 gramında sırasıyla 47,4 mg, 44,1 mg. ve 42,4 mg. C vitamini içermektedir. Bu haliyle ortalama 200 gr. ağırlığındaki tek bir adet portakal tüketildiğinde günlük C vitamini ihtiyacının tamamı karşılanmaktadır. Buna ilave olarak mandalina da yine kolay tüketilmesi ve özellikle çocuklar tarafından sevilmesi açısından C vitamininin önemli kaynaklarından biridir.

C vitamini içeren meyvelerde sürpriz; Kestane diyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda yine gündeme getirdiğimiz Kestane en çok C vitamini içeren meyveler sıralamasında 8. Sırada yer alarak hepimizi sevindirdi. Ailece evimizde bir arada olacağımız bugünlerde kestane tüketerek de C vitamini ihtiyacımızı karşılayabileceğimizi, bağışıklık sistemimizi bu yönde destekleyeceğimizi de belirtmiş olalım. Bu haliyle; 100 gr. kestane 37,4 mg. C vitaminiyle Greyfurt’tan daha yüksek oranda katkı sağladığını söyleyelim. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri