Özel Araştırma

Kolajen üretmek ve bağışıklığı desteklemek için; C vitamini.


COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında dün C vitamini kaynaklarından meyveleri yayınlamıştık. Bugün de sebzelerden bahsedeceğiz. Gramaj olarak meyveler kadar yüksek oranda tüketilmese de; bazı sebzelerde meyvelerden çok daha yüksek oranda C vitamini içeriyor. Özellikle sebzeler konusunda da hatırlatmak gerekiyor ki; C vitamini etkinliğini düşürmemek üzere metal bıçaklarla çok kesilmemesi ve yine kesildikten sonra kısa sürede tüketilmesi önerilmektedir.

C vitamini, kan damarlarının büyük bir kısmı, kemikler, eklemler, dişler ve diş etleri oluşumunda rol oynamaktadır. Başlıca rolü doku bağlarını tutan ana protein olan Kolajen üretimini sağlamak ve bağışıklık sistemini desteklemektir. Bu açıdan C vitamini alımı genel itibariyle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için elzemdir.

C vitamini içeren sebzelerde ilk 3 sırada; Maydanoz, Kırmızı Biber ve Dolmalık Biber yer alıyor. Maydanoz 100 gr.’da 189 mg. C vitamini içerirken, Kırmızı Biber 151 mg. ve Dolmalık Biber 110 mg. içeriyor. Özellikle maydanoz düşük gramajda tüketildiğinden tek seferde bir meyve kadar C vitamini alınması mümkün olmayacaktır.

Yüksek oranda C vitamini içeren diğer sebzeler Roka, Brokoli ve Dereotu olarak sıralanıyor. 100 gr. Roka 109 mg. C vitamini içerirken, Brokoli 108 mg. ve Dereotu 101 mg. C vitamini içermektedir. Temel olarak 100 gramında 100 mg. ve üzeri C vitamini içeren sebzeler bu şekilde sıralanmaktadır.

Yine yüksek oranda C vitamini içeren diğer sebzeler ise; Sivri biber, Kırmızı lahana ve Karnabahar olarak sıralanıyor. Sivri Biber 82,8 mg., Kırmızı lahana 66,4 mg. ve Karnabahar ise 45,3 mg. C vitamini içermektedir.

Bilinçli tüketim için düşük oranda C vitamini içeren meyve ve sebzelerden de bahsetmek gerekiyor. Armut, Üzüm ve Elma C vitaminini 100 gr.’da 5 mg. ve daha az miktarda içermektedir. Yine sebzelerden Havuç, marul, patlıcan ise yine C vitaminini 100 gr.’da 5 mg. ve daha az düzeyde içeren sebzeler olarak öne çıkmaktadır.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri