Özel Araştırma

Güçlü bir bağışıklık sistemi için Protein ağırlıklı beslenmeliyiz.


COVID-19 salgını kapsamında bağışıklık sistemimizi arttırmaya yönelik bileşenleri araştırmaya devam ediyoruz. Sıra bağışıklık sistemimiz için önemli olan bir diğer bileşene; Proteinlere geldi. Elbette temel protein kaynakları olarak et, balık ve yumurtayı sayabiliriz. Özellikle yumurtanın içerdiği proteinin çeşitliliği ve biyoyararlılığıyla ilgili daha kapsamlı bir paylaşım yapacağız. Et ve balıkta da yine çoğunlukla hayvansal proteinlerin – esansiyel yani vücutta sentezlenemeyen ve dışarıdan alınması gereken proteinler olduğunu söyleyelim.

Bu bilgilerin yanısıra bu paylaşımda daha ekonomik, çeşitli ve kolay ulaşılabilir – protein kaynaklarını sizler için derledik. Bu kapsamda ilk sırada Buğday Ruşeymi dikkat çekiyor. 100 gr.’da 29,6 gr. protein içeren ve buğdayın en değerli kısmı olan buğday ruşeymi aslında buğdayın embriyosudur. Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini içeren buğday ruşeymi hücre zarının dayanıklılığını arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Buğday ruşeyminin hemen sonrasındaysa Kabak Çekirdeği dikkat çekmektedir. Daha önceki yayınlarımızda Çinko açısından da zengin olduğunu belirttiğimiz Kabak Çekirdeği 100 gr.’da 28,9 gr. Protein içermektedir.

Üçüncü sırada ise; 100 gr.’da 27,5 gr. Protein içeren Eski Kaşar Peyniri gelmektedir. Markadan markaya değişiklik göstermekle birlikte diğer peynir türleri de protein değerleriyle dikkat çekmektedir. Öyle ki; Çökelek ve Taze Kaşar Peyniri de yine benzer şekilde ortalama 27 gr. protein içeren diğer süt ürünleridir. Protein sıralamasında Kırmızı mercimek ise en yüksek oranda protein içeren bakliyat olarak öne çıkmaktadır. 100 gr.’da 25,8 gr. Protein içeren Kırmızı mercimek daha önceki yayınlarımızda Selenyum kaynağı olarak da dikkat çekmektedir. Yüksek oranda protein içeren diğer bakliyatlar; 100 gr.’da içerdiği 23 gr. protein ile Yeşil mercimek ve 18,5 gr. protein ile Nohut  olarak dikkat çekmektedir.

Listede dikkat çeken diğer protein kaynakları ise 100 gr.’da 24,7 gr. Protein ile Ayçekirdeği, 24,1 gr. Protein ile Kayısı çekirdeği ve 23,5 gr. Protein ile Yer fıstığıdır. Özellikle kayısı çekirdeğinde bulunan bir antioksidan olan glutatyon bileşeninin bağışlıklık sistemine olumlu katkıları bilinmektedir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri