Özel Araştırma

Bağışıklık sistemimizin uyarıcıları: Beta Glukan


Özellikle COVID-19 salgınıyla gündeme gelen ve hepimizin bireysel olarak tedbir alması açısından önemi bir kez daha ortaya çıkan bağışıklık sistemimizi güçlendiren bileşenlere Beta Glukan ile devam ediyoruz. Bağışıklık sistemimizin uyarıcıları olarak tanımlayabileceğimiz Beta Glukan; arpa, yulaf ve çavdar gibi tanelerin hücre duvarı unsuru olarak bulunmaktadır. Bunların yanısıra bazı bakteri, maya ve mantarların da hücre duvarının önemli bileşenlerinden olan Beta Glukan özellikle ekmek mayası olarak bilinen Saccharromyces Cerevisiae’den elde edilmektedir.

Beta Glukanlar bağışıklık sistemi hücrelerini bazı özel reseptörler aracılığyla aktif hale getirdikleri için “bağışıklık sistemi uyarıcıları” olarak bilinirler. Aynı zamanda antibiyotiklere de alkternatif olarak kullanıldığına dair bilimsel çalışmalar mevcuttur. Bu haliyle aslında bağışıklık sistemimizi uyaran, uyandıran ve hatta antibiyotik yerine bağışıklığımızı tehdit eden unsurlarla savaşan önemli bir bileşenden bahsediyoruz.

Tahıl kaynaklı Beta Glukanlar suda çözünürken, Maya ve mantarlardan elde edilen Beta Glukanlar suda çözünmez özelliğe sahiptir. Suda çözünen ve çözünmeyen Beta Glukanlar arasında etki mekanizmaları açısından fark vardır. Öyle ki; suda çözünmeyen Beta Glukanlar bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Kısacası; Beta Glukanları özellikle yulaf, arpa ve baklagillerde bulunan bir diyet lifi olarak tanımlayabiliyoruz. Buna göre sırasıyla bakarsak; buğdayda %0,5 ila 3,8 oranında bulunan Beta Glukan, Pirinçte %1 ila %3,5 oranında, Arpada %3 ila %10,6 oranında ve nihayetinde Yulafta ise %5,5 ila %11 oranında bulunmaktadır. Fakat farklı yulaf türlerinde de farklı oranda bulunduğunu anlıyoruz. Öyle ki; Yulaf kepeğinde %5,5 ila 23 oranında bulunurken, Yulaf ezmesinde ve yulaf ununda %4 oranında bulunuduğunu anlıyoruz. Bu da ürünün geçirdiği hasat öncesi ve sonrası işlemlerin Beta Glukan miktarı açısından etkili olduğunu göstermektedir. Bahsi geçtiği üzere; mayada bulunan Beta Glukan oranı ise yulaftan çok daha yüksek olup %85 ila 90 civarındadır.

Son olarak Beta Glukan ile ilgili bir uyarı yapalım. Gerek doğal kaynaklardan gerekse takviye edici gıda alternatiflerinden alımında olsun; Beta Glukan’ın AIDS, MS gibi bağışıklık sistemini normalden fazla çalıştıran otoimmun hastalıklarda ya da bağışıklık sisteminin baskılanması gereken durumlarda kullanılmasının sakıncalı olduğunu hatırlatalım. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri