Gazlı İçecek

Torku No On


COVID19 pandemisinin ülkemize geldiği günlerde piyasaya sürülen ve pek de duyurusu yapılmayan bir ürünü inceleyeceğiz; Torku No On ile ilgili ilk kez 19 Mart 2020’de yaptığımız paylaşıma bazı eklemelerde bulunacağız. İlk olarak ürünün Torku markasına ve AR-GE çalışmasına sahip olmasına rağmen Torku tarafından üretilmediğini söyleyelim. Öyle ki; ürün etiketinde Gıda İşletmecisi Torku’ya bağlı Panagro Tarım Hayvancılık Gıda San. ve Tic. A.Ş. olarak gözükse de üretimi yapan firma örtülü olarak TR-01-K-000025 koduyla etikette yer alıyor. Bu koda baktığımızdaysa karşımıza Adana’da üretim yapan ve Daren markasıyla bilinen Oğuz Gıda çıkıyor. Yani uzun sözün kısası; Torku No On ürünü Torku tarafından fason olarak Oğuz Gıda’ya ürettiriliyor.

Torku No On. Ürün 250 ml.’lik kutuda aslında kolanın bir alternatifi olarak satılıyor. Ürün ile ilgili kısa bir araştırmayla ürünün “gazlı içecek” segmentinde bir ürün üretilmesi adına 4 yıllık bir AR-GE çalışması sonucu olduğunu öğreniyoruz. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile Konya Şeker AR-GE birimi tarafından bitki özlerinden faydalanarak ortaya konan bu üründe yapay aroma verici ve nişasta bazlı şeker şurubu türevleri yer almıyor. Üründe Koruyucu ve Renklendirici de bulunmuyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Karbondioksit olduğunu görüyoruz. Buraya kadar her şey kolayla aynı. Aslında karşımızda gazlı bir içecek var. Gazoz ile kola türevi bir içecekten bahsediyoruz fakat temeli böyle olsa da; az önce bahsettiğimiz gibi üründe kolada bulunan yapay bileşenler ve yine yapay aroma vericiler yer almıyor. Ürün 100 gr.’da 9,6 gr. İlave şeker içeriyor – ki bu da 250 ml.’lik tek şişede 22,5 gr. ilave şekere denk geliyor. Bir başka deyişle tek bir kutu Torku No On tükettiğinizde yaklaşık 11 tane küp şeker tüketmiş oluyorsunuz. Bu oran Coca-Cola ürününde 28 gr. yani yaklaşık 14 tane küp şekere denk geliyordu.
Gelelim ürünün tadını veren bileşenlere. Üründe Bitki özü karışım yer alıyor ve içerikte hemen yanında “Özgün Konsantre” ifadesini görüyoruz. Bu haliyle az önce de bahsettiğimiz bu bitki özü karışımıyla ilgili bir detay verilmiyor. Üründe ayrıca Elma ve Limon konsantreleri ile yine içeriğini bilmediğimiz doğal aroma vericiler yer alıyor. Ürün bunların yanısıra Sitrik asit ve Askorbik asit içeriyor.

Üründe son sırada Süzme Çiçek Balı ve Meyankökü bileşenleri dikkat çekiyor. Yine içeriğin sonunda Kafein oranı 0,03 g/l. Olarak belirtiliyor – ki bu oran 30 mg./l. anlamına geliyor. Kafein düzeyi Coca-Cola’da 150 mg/l. oranında yer alıyordu. Bu haliyle ürünün hem kafein hem de şeker oranı açısından daha düşük oranlara sahip olduğunu söyleyelim. Üründe son sırada mg. düzeyinde bulunduğunu anladığımız Meyanköküne de kısaca değinelim. Yüksek oranda tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına sebep olan bu bileşen Glycyrrhiza Glabra isimli bitkinin köklerinden elde ediliyor. Meyankökü bitkisel ilaç olarak mide ülserinde, karın ağrılarında, bağırsak iltihaplarında, kabızlıkta ve solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Su, Şeker, Karbondioksit, Bitki özü karışım, Meyve konsantresi (Elma ve Limon), Doğal Aroma Vericiler, Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Askorbik asit, Süzme Çiçek Balı, Meyankökü.
🔎Torku No On Besin Değerleri
👉Enerji 95 kcal
👉Şeker 22,5 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein 0,12 gr.
👉Kafein 7,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri