Bebek Bisküvisi, Organik

Hero Baby Organik Bebek Bisküvisi


Önceki gün markette rastladığımız yeni ürünlerden biri; Hero Baby markalı Organik Bebek Bisküvisini inceleyeceğiz. Ürün 125 gr’lık paketlerin yanısıra 500 gr.’lık Ekonomik boy paketlerde de satılıyor. Ürünün TR-OT-003 sertifika numaralı Ecocert Denetim firması tarafından Organik sertifikası ile sertifikalandırıldığını belirtelim.

Ürünün içeriğine baktığımızda %60,5 oranında Organik buğday unu içerdiğini görüyoruz. Üründe 2. Sırada; Organik Şeker ve 3. Sırada ise Organik Palm yağı olduğunu söyleyelim. Yani her ne kadar “Bebek” ve “Organik” ifadeleri yer alsa da; bu ürünün un, şeker ve yağdan ibaret bir “bisküvi” olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da 13,6 gr. Yağ ve 19 gr. İlave Şeker içerdiğini belirtelim. Ürün bu şeker ve karbonhidrat yüküne karşılık 20 gr.’lık tek porsiyonda sadece 0,3 gr. Lif içermektedir. Bu da ürünü tüketen bebeklerin şeker ve karbonhidratı yoğun olarak alacağını göstermektedir.

Organik olsa da olmasa da vücuda girdikten sonra sofra şekerinin glikoz ve fruktoz olarak kana karışacağını ve düşük lif ile kan şekerini hızla yükselteceğini söylemek gerekiyor. Bu haliyle ürünün 20 gr.’lık tek porsiyonunda 3,8 gr. yani yaklaşık 2 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunduğunu söyleyelim. Üründe İlave şekerden gelen kalori oranı %16,8, doymuş yağdan gelen kalori oranının ise %11,5 olduğunu da vurgulayalım. Bu haliyle ürün sağlık beyanı yapabilir kategoride değildir. Yani karşımızda ilave şeker ve doymuş yağ açısından sağlıklı bir üründen bahsedemiyoruz.

Üründe bunların yanısıra çeşitli vitamin ve mineral ilavelerinin yanısıra bir çeşit nişasta bazlı şeker oran Maltodekstrin olduğunu da görüyoruz. İlginç bir detay; Maltodekstrin ifadesini içerikteki Vitaminler kısmında görüyoruz. Burada bir hata mı var yoksa kasıtlı bir durum mu bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey; Maltodekstrinin bir vitamin olmadığıdır. Son olarak; üründe “Acaba nerede?” diye sorduğumuz süt içeriği de mg. miktarında ürüne eklenen vitaminlerden sonra; en son sırada gözümüze çarpıyor. Öyle ki; ürün içeriğinde son sırada Organik süt bulunuyor fakat muhtemelen bindelik orandaki bu “organik” sütün oranı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Organik Buğday unu (%60,5), Organik Şeker, Organik Bitkisel yağ (Palm), Organik Pirinç unu, Mineraller (Dikalsiyum fosfat, Demir pirofosfat, Çinko sülfat, Potasyum İyodür), Kabartıcılar (Amonuyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Vitaminler (Maltodekstrin, L-askorbik asit, DL-Alfa tokoferol asetat, Tiamin Hidroklorür, Nikotinamid, Retinil asetat, Kalsiyum D-pantotenat, D3 vitamini, D-biotin, Pridoksin Hidroklorür, Folik asit, Riboflavin, Siyanokobalamin), Organik süt.
💉Alerjen Uyarı: Gluten içerir. Eser miktarda soya ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri, susam, fındık, fıstık içerebilir.
🔎Hero Baby Organik Bebek Bisküvisi
👉Enerji 90,4 kcal
👉Şeker 3,8 gr.
👉Yağ 2,7 gr.
👉Protein 1,5 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 porsiyon (20 gr.) bisküvi için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri