Devam Sütleri

İçim Çocuk Devam Sütü


Önceki gün markette rastladığımız litrelik bir çocuk devam sütü dikkatimizi çekti; İçim Çocuk Devam Sütü’nü inceliyoruz. Ürün Ak Gıda tarafından Sakarya’da üretiliyor. Ürün 1 yaş üstü ibaresiyle ve yüksek oranda D vitamini içeriğiyle pazarlanıyor.

Ürünün içeriğine baktığımızda ilk sıralarda; Yağlı inek sütü, Demineralize su ve Maltodekstrin ile Fruktoz bileşenlerini görüyoruz. Bu haliyle ürünün demineralize ya da deiyonize su ve nişasta bazlı şekerler katılmış, vitamin ve mineralli bir süt olduğu söylemek gerekiyor. Bu haliyle ürün 100 ml.’de 4,9 gr. Şeker içermektedir – ki bu orana sütten gelen laktoz da dahildir. Fakat üründeki süt oranı bilinmediği gibi, ilave edilen nişasta bazlı şekerlerin oranları da bilinmemektedir. Vücuda enerji verme gibi temel bir görevi olmayan fruktoz ve maltodekstrin gibi nişasta bazlı şekerlerin 1 yaş ve üstü bebeklere yönelik üretilmiş bu devam sütüne eklenmesi ise tartışılması gereken bir konudur. Öyle ki; fruktoz bazlı bu nişasta bazlı şekerlerin orta ve uzun vadede obezite ve diyabet gibi hastalıkların temelini oluşturduğu düşünülmektedir.

Üründe bunların yanısıra Kıvam arttırıcı olarak Karragenan ve Guar gam, Emülgatör olarak Lesitin ve Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri bileşenleri yer alıyor. Lesitinin soya mı yoksa ayçiçek lesitini mi olduğu belirtilmemiş olsa da; domuz içeriği hassasiyetinden dolayı Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin “Bitkisel” ifadesiyle muhtemelen soyadan üretildiği anlaşılmaktadır.

Üründe bunların yanısıra çeşitli vitamin ve mineraller yer almaktadır. İçerik beyanından anlaşılacağı üzere tüm bu vitamin ve mineraller kimyasal formlarda ürüne ilave edilmiştir. Bu haliyle ürünün çokça vurgulanan Demir içeriğinin 200 ml.’lik tek su bardağında günlük ihtiyacın %30’unu, kalsiyum içeriğinin ise %32’sini karşıladığı anlaşılmaktadır. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler; Yağlı inek sütü, Demineralize Su, Maltodekstrin, Fruktoz, Bitkisel yağ (Kanola), Kıvam arttırıcılar (Karragenan, Guar gam), Emülgatör (Lesitin, Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Mineraller (Sitrik asitin potasyum tuzları, Kalsiyum Karbonat, Sodyum Sitrat, Sitrik asitin magnezyum tuzları, Demir-3-pirofosfat, Çinko Glukonat, Bakır Glukonat, Potasyum İyodür, Sodyum Selenat, Mangan Sülfat), Vitaminler (Sodyum L-askorbat, DL-alfa tokoferol asetat, Nikotinamid, D-pantotenat, Riboflavin, Tiamin Hidroklorür, Pridoksin Hidroklorür, Retinil asetat, Folik asit, Fitomenadion, D-biotin, Kloekalsiferol, Siyanokobalamin)
🔎İçim Çocuk Devam Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 128 kcal
👉Şeker 9,8 gr.
👉Yağ 2,9 gr.
👉Protein 2,1 gr.
👉Lif Yoktur
👉D vitamini 3,48 mg.
👉Demir 2,4 mg.
👉Kalsiyum 182 mg.
📌Not: Besin Değerleri 200 ml.’lik tek su bardağı ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri