Özel Araştırma

Ağır egzersizlere ara vermek, beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek gerekiyor.


COVID-19 salgını kapsamında günlerdir bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yönelik paylaşımlar yapıyoruz. Bugüne kadar bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına özellikle beslenme yoluyla alınması gereken temel bileşenlerden bahsetmiştik. Başta dengeli ve yeterli beslenme olmak üzere; gıda alımında çinko, selenyum, C vitamini, Proteinin yanısıra Beta Glukan ve Omega-3 yağ asitleri alımının önemini ve başlıca kaynaklarını bilimsel bilgiler çerçevesinde sizlere ulaştırdık.

Bugün ise bir yandan evde hareketsiz kalmamanın öneminden, bir yandan da bu dönemde yoğun egzersiz yapmanın bağışıklık sistem üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsedeceğiz.İlk olarak orta şiddette ve düzenli egzersizlerin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğundan bahsedelim. Buna karşılık yoğun şiddetli ve uzun süren egzersizlerin bağışıklık sistemini baskıladığı ve direnci düşürdüğü de yine bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Bunlar arasında en riskli spor dalları arasında maraton ve ultramaraton koşuları gibi dayanaklılık gerektiren branşlar yer almaktadır. Bunun yanısıra yine dayanıklılık gerektiren egzersizlerin bu dönemde sık sık tekrarlanması da bağışıklık sistemi baskılamakta ve direnci düşürmektedir. Zorunluysa; egzersiz öncesinde karbonhidrat alımı da önem taşımaktadır. Öyle ki; sporcuların yüksek şiddetli ve uzun süreli egzersizler öncesinde Karbonhidrat depolarını doldurmaları gerekiyor. Yetersiz ya da tükenmiş karbonhidrat depolarıyla egzersize başlanması bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkileri arttırmaktadır. Bu durum özellikle kadın sporcuları daha fazla etkilemektedir.

Bağışıklık sistemini düşüren diğer baskılayıcılar ise; uykusuzluk, mental stres ve yolculuk hali olarak öne çıkıyor. Yolculuk şu dönemde belki en son düşünülecek etken olarak görülse de; başta mental stres ve uykusuzluk konularında dikakt etmek gerekiyor. Geç saatlere kadar uykusuz kalınmaması, özellikle küresel bir salgının yaşandığı bu dönemde mental olarak stres yaşanmaması önem taşıyor. Depresyon gibi etkenler bağışıklık sistemini “açık pencere” adı verilen baskılanma dönemine sokabilmekte ve enfeksiyon riskini arttırmaktadır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri