Özel Araştırma

Bakın sizi nasıl kandırmışlar; No Attack skandalı!


“No Attack denilen ürünü kullanıyorum. Bu ürüne eczanelerden ulaşabilirsiniz.”
“Eşsiz formülüyle tüm virüs ve türevlerine karşı koruma altına alıyor. Hatta enfekte olsanız bile kolaylıkla atlatmanızı sağlıyor.”
“Tüm virüs türevlerine karşı vücut direncini korumaya yardımcı müthiş bir ürün. Tüm eczanelerden ulaşabilirsiniz.”
“Mutlaka tavsiye ediyorum. Bugünlerde ihtiyacımız var.”
“No Attack’ı tavsiye ediyorum. Eczanelerden ulaşabilirsiniz.”

İşte bu ifadeler influencer olarak da bilinen ve çoğu kişi tarafından tanınan ünlüler tarafından birkaç gün önce sosyal medya hesaplarında takipçilerine söylenmiş yalan dolan beyanları kapsıyor. Kullandığı yalanıyla başlayan tüm cümleler, hiçbir uzmanlığı ve konuyla ilgili bilgisi olmamasına rağmen önerilerle ve hiçbir gerçekliği olmayan yönlendirmelerle devam ediyor. Yüzbinlerce kişi hergün işte bu ve buna benzer şaklabanlıklarla, aslında güven duyduğu ve nedense koşulsuz bir şekilde takip ettiği bu kişilerin önerilerini uyguluyor. “Ben hayatta almam” demeyin, bu ve buna benzer hesapları yücelten, milyonlara ulaştıran ve bu serbestliği sağlayan bizleriz. Gıda Dedektifi olarak geçtiğimiz yıldan bu yana başta çocuklara yönelik olmak üzere; ünlüler, sözde mühendisler ve annelerin uzman edasıyla yönlendirme yaptıkları reklamlara karşı mücadele etmekteyiz.

Bu reklamlar sonrasında yüzbinlere ulaşan No Attack isimli bu ürünün Tarım Bakanlığı onayı olmadığı ve eczanelerde satılmadığı kısa sürede anlaşıldı. Bize günlerdir gelen mesajları derledik ve gördük ki; aslında çoğu farkedilmeyen ama büyük bir aldatmacanın her an içindeyiz. Influencer reklamlarının kontrolsüzlüğü ve denetimsizliği bu olay sonrasında bir kez daha net olarak görüldü. Parayı veren, düdüğü çalıyor.

Gelelim ürün ile ilgili bir diğer şaşırtıcı detaya. “Yalan dolan” reklamlarla tanıtılan bu ürünün web sitesinin kayıtlarında adresi de “Yalan Dolan Mahallesi” olarak kayıtlara girilmiş. Yani balık baştan kokmuş. Fakat atı alan Üsküdar’ı geçmiş, yüzbinlerce kişi influencer hesaplar üzerinden resmen dolandırılmış. Ne Yediğinizi Biliyor Musunuz? kitabımda da geçtiğimiz yılki paylaşımlarımda da bahsetmiştim; Tekrar edeyim. Sosyal medyada ortaya çıkan bu tarz kişilere ve yayınlara inanmayın. Siz ve çocuğunuzun Truman olmasına izin vermeyin. Bu kişilere tepkinizi dile getirin. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri