Çikolata ve Gofret

Godiva Extra Milk Chocolate


Önceki hafta “premium” bir mağazada gördüğümüz Godiva markalı Sütlü Çikolatayı inceleyeceğiz. Fakat böyle söyleyince pek havalı ve pahalı gelmiyor. O yüzden Godiva Extra Milk Chocolate diyelim. Ürün 60 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Paketin arkasını çevirdiğinizde kendinizi bir anda gerçeklerle yüzleşmiş buluyorsunuz. Öyle ki; Belgium 1926 ifadeli, son derece ışıltılı ve havalı paketin arkasında adeta Ülker havası esiyor. Biliyoruz ki; Godiva firması önceki yıllarda Ülker’in de sahibi konumundaki Yıldız Holding tarafından satın alındı ve üretimine bu çatı altında devam ediyor. Aslında bu ürün ile farklı bir fason üretim modeliyle karşılaşıyoruz. Daha yüksek fiyata satılan uluslararası bir markanın fason üretim modeliyle ürettiği bir çikolatadan bahsediyoruz. Etiketten de net olarak görüyoruz ki; ülkemizde satılan Godiva çikolata Ülker Çikolata tarafından Zeytinburnu fabrikasında üretiliyor.

Gelelim ürünün içeriğine; üründe ilk 3 sırada; Şeker, tam yağlı süttozu ve Kakao yağı bulunuyor. Ürün ayrıca sade yağ olarak bilinen sütün en değerli kısmını – süt yağını içeriyor. Üründe İlave şeker ilk sırada yer alıyor – ki 60 gr.’lık tek pakette 27,6 gr. şeker bulunduğunu görüyoruz. Bu da tek paket üründe yaklaşık 13 tane küp şeker olduğunu gösteriyor. Bu şeker yüküne karşılık üründeki lif oranı ise 60 gr.’lık tek pakette 2,4 gr. olarak öne çıkıyor. Üründe ilave şekerden gelen kalori oranı ise %34 olarak hesaplanıyor. Sağlıklı bir tüketim için bu oranın %10’u geçmemesi öneriliyor.

Ürünün 60 gr.’lık tek paketinde 18,6 gr. yağ bulunuyor. Üründeki yağın 12 gramı doymuş yağ olarak dikkat çekiyor. Doymuş yağ oranının yüksekliğini kakao yağı ve sade yağa bağlayabiliriz. Bu haliyle üründe doymuş yağdan gelen kalori oranı %34 olarak dikkat çekiyor – ki bu oranın da %10’u geçmemesi sağlıklı bir tüketim için önerilmektedir.

Üründe bunun yanısıra Emülgatör olarak Soya Lesitini ve Aroma verici olarak doğal vanilya aroması olduğunu söyleyelim. Peki bu ürün ile Ülker markalı Sütlü Çikolata arasında ne gibi bir fark var? Ürünün içeriklerine bakıldığında Godiva markalı üründe Sade yağ ilavesi ve Doğal aroma vericisi kullanıldığını görüyoruz. Aynı fabrikada aynı firma tarafından üretilen Ülker markalı çikolatada ise Sade yağ bulunmuyor ve Aroma verici olarak yapay aroma verici kullanılıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Tam yağlı süttozu, Kakao yağı, Kakao Kitlesi, Sade yağ, Emülgatör (Soya Lesitini), Doğal vanilya aroma vericisi
🔎Godiva Extra Milk Chocolate Besin Değerleri
👉Enerji 321 kcal
👉Şeker 27,6 gr.
👉Yağ 18,6 gr.
👉Protein 5,4 gr.
👉Lif 2,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri