Gündem Özel

Sosyal medyada fenomen olmak için yapmış! Tiktokçu genç gözaltına alındı.


Dün yayınladığımız market videosunda bir gencin marketten aldığı sütü içerek tekrar yerine koyduğu ve oradan ayrıldığı görülüyordu. Twitter ve Instagram hesaplarımız üzerinden 1,3 milyon kişiye ulaşarak toplumsal bir çağrı haline gelen yayınlarımızda ilk olarak gencin araştırılması için Emniyet Müdürlüğü ve videonun çekildiği Şok firmasına çağrı yapmıştık. Yayından bir süre sonra Denetle’ye gönderdiği e-posta ile şahsın ismini öğrenmiş olduk.

Ardından yaptığımız araştırmalardaysa çok daha çarpıcı bir tablo ortaya çıktı. Adıyaman’da yaşayan 15 yaşındaki şahsın Tiktok platformunda daha önce de farklı videolar paylaştığı görüldü. Bu videolardan diğerinde bu sefer de Bim marketlerde yer alan bir şekeri yiyip kapatarak yerine koyduğu görülüyordu. Şahsa ait Tiktok hesabı sabah saatlerinde kapatılırken, sahıs Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı.

Bu durum özellikle virüs tehdidinin kol gezdiği bu dönemde toplumda ciddi etkiler bırakacak bir “akıma” sebep olduğunu gördük. Gerek farklı benzer videolardan, gerekse videolara gelen yorumlardan anlıyoruz ki maalesef gençler Tiktok mecrasından etkilenerek benzer faaliyetleri hayata geçiriyor. Şahsın videosuna gelen bir yorum “Ben de geçen gün tadelleyi tırtıkladım ama satın alamadan bıraktım” ifadeleri yer alıyor. Bunun yanısıra yine benzer videoları yayınlayan ve yayınımız sonrasında kaldıran birkaç hesap daha tespti ettik. Bu haliyle bu durumun şahsi bir durumdan çok ötede, toplum sağlığını tehdit eder boyuta geldiği aşikardır.

Bir diğer yandan da 15 yaşında bir genci bu mecralarda bu tarz videolar çekmeye iten toplumsal süreci de hepimizin sorgulaması gerekmektedir. Emniyetteki verdiği “Fenomen olmak için yaptım” ifadesi bu doğrultuda toplumsal bir tehdidi ve acı durumu da ortaya koymaktadır. Ünlü olmak uğruna kontrolsüz ve denetimsiz mecralarda her türlü şaklabanlığı yapan çeşitli influencerların, reklam uğruna yalan söyleyen ünlülerin ve sırf para uğruna insanlara aldatıcı şekilde öneride ve yönlendirmede bulunan şahısların da bu gencin düştüğü hatada payı vardır. Bir daha hiçbir gencin bu tarz hatalara düşmemesi adına emsal niteliğinde bir süreci ortaya koyduğumuza inanıyoruz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri