Özel Araştırma

Ton balıkları hepsinde aynı, Omega-3 oranları ise farklı!


Geçtiğimiz günlerde Omega-3 ile ilgili yayında bahsettiğim EPA ve DHA ile alakalı geçtiğimiz hafta markette yaptığım bir farkındalık incelemesini sizlere sunmak istiyoruz. Biliyorsunuz piyasada farklı markalara ait çok çeşit ton balıkları var. Bunların kimi Ayçiçek yağlı, kimi Zeytinyağlı ve kimisi de Light yani yağsız olarak satılıyor. Bu çeşitler arasında protein oranları değişiklik göstermezken, yağ oranlarında farklılık ortaya çıkıyor. Ve tabii ki Omega-3 oranlarında da… Özellikle yağsız ton balığı tüketenlerin ve Omega-3 eksikliğini buradan tolore etmeye çalışanların dikkatle okumasını tavsiye ederiz.

İlk olarak Zeytinyağı içeren ton balığına bakalım. Ürün içeriğinde Ton, Zeytinyağı ve Tuz dışında herhangi bir bileşen yer almıyor fakat üründeki zeytinyağı oranı yüzdesel olarak bilinmiyor. Ürün etiketinde görüldüğü üzere paketteki ürünün 100 gramında 12,4 gr. Yağ, 23,5 gr. Protein ve 200 mg. Omega-3 bulunduğu anlaşılıyor.

Ayçiçek yağı içeren çeşide baktığımızdaysa paketteki ürünün yine ton balığı, ayçiçek yağı ve tuz haricinde bir içeriğe sahip olmadığı anlaşılırken, ürün içeriğinde 10,8 gr. yağ ve yine 23,5 gr. protein bulunduğu fakat Omega-3 miktarının 90 mg.’a düştüğü görülüyor. Yağ, protein ve hatta tuz oranı aynı olan üründe Omega-3 oranındaki bu değişim dikkat çekiyor.

Son olarak; Light ürün incelendiğindeyse; yağ içermeyen ve konserve içeriğinde su olan ürünün 0,4 gr. yağın yanısıra yine 23,5 gr. protein içerdiğini fakat Omega-3 miktarının 40 mg.’a kadar düştüğü görülüyor. Bu da aslında ton balığındaki gerçek Omega-3 miktarını ve Omega-3 kaynağını gözler önüne sermiş oluyor. Evet, diğer çeşitlerde 90 mg. ve 200 mg. olarak gördüğümüz DHA ve EPA yani Omega-3 miktarının aslında Zeytinyağı ve Ayçiçek yağından geldiğini de buradan anlıyoruz. Başka bir deyişle; tükettiğiniz üründeki Omega-3 yüksek oranda ton balığından değil, ürüne eklenen yağdan gelmektedir. Bu haliyle ürünlerin süzme ağırlıkları düşünüldüğünde 100 gr. için verilen değerlerin tek bir konservedeki ürün için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanısıra 100 gr. ton balığında her çeşitte 23,5 gr. Protein olduğunu da görmüş oluyoruz. Bu açıdan bakıldığındaysa; ton balığının diğer balık türlerinden daha yüksek oranda protein içerdiği anlaşılıyor. Ton balığından sonra en yüksek oranda protein içeren balıklar 100 gr.’da 20,3 gr. ile Zargana, 20,1 gr. ile Palamut ve 19 gr. ile Kefal gelmektedir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri