Bulyon ve Çeşniler

Knorr Kıymalı Tarifler için Baharat Çeşni


Geçtiğimiz haftalarda çokça sorulan ürünlerden birini inceleyeceğiz; Knorr Kıymalı Tarifler için Baharat Çeşni. Ürün özellikle Arda Türkmen’in reklamlarında ve ambalajının üzerinde yer almasıyla dikkat çekti. Ürün 110 gr.’lık BPA’sız ambalajda satılıyor. Ürünün ambalajında “Doğal malzemeler ile hazırlanmıştır” ve “6 farklı baharatın dengeli karışımı” ifadeleri yer alıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada %26,9 oranında Mahlep olduğunu görüyoruz. Sonrasında tuz yer alıyor fakat içindekiler bilgisinde yüzde oranı verilmemiş. Besin Değerleri tablosundan oranının yaklaşık %16 oranında olduğunu anlıyoruz. Üründe bunun yanısıra %16,8 oranında Öğütülmüş soğan, %14 oranında Karabiber, %8,4 oranında Sarımsak, %2,8 oranında Nane ve %1,9 oranında Kimyon olduğunu görüyoruz. Ürün ayrıca %8 ila %14 aralığında değişen miktarda Mısır nişastası yer alıyor fakat bunun oranı net olarak verilmemiş.

Ürün bu içeriklerin yanısıra Bitkisel yağ olarak Palm yağı içeriyor. BPA’sız ambalajda üretilen ve birçok baharatın “dengeli” karışımını içeren üründe Palm yağı kullanılması uyumlu olmayan bir nokta olarak dikkat çekiyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 5,14 gr. Yağ içeriyor.

Üründe dikkat çekmek istediğimiz bir diğer husus ise; Alerjen uyarılar. Bu açıdan ürün ilginç bir örnek teşkil ediyor. Öyle ki; ürünün içeriğinde alerjen hiçbir bileşen yer almıyorken; bulaşı yoluyla ürüne geçebilecek alerjenlerle ilgili “İz miktarda içerebilir” uyarısı dikkat çekiyor. Buna göre ürün üretim bandında daha önce üretilmiş ürünlerden bulaşı yoluyla geçebilecek; Buğday, yumurta, süt ve süt ürünleri, hardal, soya, çam fıstığı, antep fıstığı, fıstık, badem ve susam içerebiliyor. Özellikle bu bileşenlere alerjisi olanların ürün tüketiminde bu uyarıya mutlaka uyması gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Mahlep (%26,9), Tuz, Kurutulmuş öğütülmüş soğan (%16,8), Karabiber (%14), Mısır nişastası, Sarımsak (%8,4), Nane (%2,8), Bitkisel yağ (Palm), Kimyon (%1,9)
💉Alerjen Uyarı: İz miktarda buğday, yumurta, süt ve süt ürünleri, hardal, soya, çam fıstığı, antep fıstığı, fındık, badem ve susam içerebilir.
🔍Knorr Baharat Çeşni Besin Değerleri
👉Enerji 8,22 kcal
👉Karbondirat 1,45 gr.
👉Yağ 0,14 gr.
👉Protein 0,20 gr.
👉Lif 0,21 gr.
👉Tuz 0,45 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (2,75 gr.) için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri