Özel Araştırma

Her gördüğünüz çikolatayı çocukluğunuzdaki çikolata sanmayın: Cino.


Son günlerde çokça paylaşılan ve bazı kişilerin çocukluğuna atıfta bulunarak paylaştığı bir ürün; Cino.
Üründe ilk sırada Sofra şekeri var.
Glikoz şurubu var.
Çeşidi belli olmayan bitkisel yağ var.
Çeşidi belli olmayan lesitin var.
Portakalın kendisi değil, aroması var.
Çikolata değil; aroması var.
Ve renklendirici olarak E110 kodlu Sunset Yellow FCF var. Günbatımı Sarısı olarak bilinen bu yapay ve petrol bazlı boya muhtemelen üründe aroma vericilerle sağlanan portakal koku ve tadının; görüntü kısmını tamamlıyor. Baktığınızda kokusuyla, tadıyla ve görüntüsüyle bir “portakal” izlenimi oluşuyor. Gıda endüstrisinin illüzyonu bir kez daha ortaya çıkıyor.
Ve ayrıca; E110 ile ilgili paket üzerinde yasal uyarı yer alıyor. Bu uyarıda “Çocukların aktivite ve dikkatleri üzerinde olumsuz etkileri olabilir” ifadeleri yer alıyor. Çocuklarda hiperaktivite ve dikkat bozukluğuna sebep olan bu “ürünü” siz çocukluğunuzun ürünü olarak addediyorsunuz.
Onlar sizi,
Siz de kendinizi kandırıyorsunuz.

Son olarak ürünün içeriğinde 2. Sırada yer alan Peynir altı suyu tozu sıralamaya göre yağdan daha yüksek oranda bulunuyor gibi gözüks de; Besin Değerleri tablosunda 100 gr.’da sadece 0,68 gr. Protein olduğunu görüyoruz. Bu da aynı zamanda bir protein kaynağı olan Peyniraltı suyu tozunun içerikteki sıralamasının da hatalı olabileceğini gösteriyor. Öyle ki, üründeki yağ oranı 100 gr.’da 6,65 gr. olarak görülmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler; Şeker, Peyniraltı suyu tozu, Glikoz, Bitkisel yağ, Nişasta, Kakao tozu, Nem Tutucu (Gliserin), Kıvam arttırıcı (Lesitin), Vanilin, Doğal aroma verici (Portakal, Çikolata), Renklendirici (E110)
🔍Cino Besin Değerleri
👉Enerji 81,6 kcal
👉Karbonhidrat 17,3 gr.
👉Yağ 1,33 gr.
👉Protein 0,13 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (20 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri