Bulyon ve Çeşniler

İndomie Hazır Noodle “Köri Çeşnili”


Özellikle bu tarz yemeğe hazır veya hazırlanması pratik sayılabilecek ürünlerin rağbet gördüğü bir dönemde 3 dakikada hazır ifadesiyle satılan İndomie markalı Körü Çeşnili Hazır Noodle ürününü inceliyoruz. Ürünün genel olarak gençlere ve öğrencilere yönelik pazarlama stratejisi bugünlerde belli ki evde kalma sürecinde birçok kişinin dikkatini çekmiş. Bu sebeple ürün ile ilgili bir bilgilendirme yapma ihtiyacı duyduk. Öyle ki; ürün içeriğinde üzerinde durulacak çok fazla bileşen ve katkı maddesi bulunuyor. Ürün 60 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ambalajdan çeşni karışımının ayrı bir pakette olduğunu görüyoruz.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağ ve Patates nişastası bulunuyor. Ürün bu üç temel bileşen haricinde Emülgatörler, Asitlik Düzenleyiciler, Kıvam arttırıcılar ve Renklendirici içeriyor. Yani “Noodle” olarak satılan ürünün temelde Buğday unu, Palm yağı ve Patates nişastasına eklenmiş katkılarla dolu bir endüstriyel ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Ürünün yanında verilen “çeşni” karışımına baktığımızdaysa; Tuzdan şekere, aroma arttırıcdan yapay aroma vericilere ve Palm yağından Kukui fındığına kadar birçok farkı katkı maddesi ve bileşen var. Çeşni diyerek satılan bu karışımda Monosodyum Glutamatın yanısıra Yapay tavuk aroması ve Köri aroması bulunduğunu söyleyelim. Hatta karışıma tropik koku vermesi amacıyla bu yönüyle bilinen Kukui fındığı bile eklenmiş.

Gelelim ürünün besin değerlerine… 60 gr.’lık tek paket ürün karbonhidrat ağırlıklı olarak 270 kcal enerji veriyor. Tek pakette 37 gr. karbonhidrat, 11 gr. yağ ve 5 gr. protein olduğunu söyleyelim. Buna göre üründen alınan kalorinin %20’si Palm yağı kaynaklı doymuş yağdan geliyor. Tek paket ürünün içeriğinde 2 gr. da ilave şeker ve 3,5 gr. Tuz bulunuyor. Ayrıca yüksek karbonhidrat içeren üründe bulunan lif oranı da tüketiciye besin değerleri tablosunda beyan edilmiyor. #NeYediğiniziBilin

🔍Hazır Noodle İçindekiler: Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm), Patates nişastası, Tuz, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Propilen glikol, Sorbitan Monostearat, Gliserol), Asitlik Düzenleyici (Disodyum Fosfat, Sodyum Tripolifosfat, Sodyum Karbonat, Potasyum Karbonat), Kıvam arttırıcı (Guar gam), Renklendirici (Riboflavin)
🔍Çeşni İçindekiler: Tuz, şeker, Aroma arttırıcı (Monosodyum Glutamat), Yapay tavuk aroması (<%2), Yağsız süt tozu, Maya (S. Cerevisiae), Sarımsak tozu, Biber, tozu, Köri Aroması (<%2), Kimyon, Kırmızı biber tozu, Bitkisel yağ (Palm), Soğan, Bitki karışımı, Baharat Karışımı, Kukui Fındığı, Sarımsak.
🔍İndomie Köri Soslu Hazır Noodle Besin Değerleri
👉Enerji 270 kcal
👉Karbonhidrat 37 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 5 gr.
👉Tuz 3,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (60 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri