Gündem Özel

Elindeki çöp gıdaları bırak; dengeli beslenmeye bak!


Dün geceki sokağa çıkma izdihamında Denetle hesabında paylaşılan bu fotoğraflar çok konuşuldu. İzdihamın arasında birinde Luppo kek, diğerinde Coca-Cola bulunan iki kişi iki günlük karantina sürecinde tercih ettikleri ürünlerle aslında endüstriyel ürünlere bağımlılığın boyutlarını bir kez daha gösterdi.

Bunun benzerini geçtiğimiz haftalardaki canlı yayınımızda Fransa’da Nutella izdihamı sırasında da görmüştük. Aslında henüz gelmediğimiz, gelmek istemeyeceğimiz o boyuta maalesef ülke olarak adım adım ilerliyoruz. Henüz bu ürünlere tam bağımlı olmamakla birlikte, bu süreci çocuklarımız başta olmak üzere genciyle, yaşlısıyla yaşıyoruz. Burada en temel gösterge aslında bu ürünlerin sıradanlaşması olarak gösterilebilir. Bir yemeğin yanında kola içilmesi sıradanlaştıysa, karantina günlerinde en temel ihtiyaçlar için bile riske girilmeyek bir ortama bir abur cubur için gidilebiliyorsa; bu bağımlılık sürecinin belli bir aşamasını geçtiğimizi söyleyebiliriz.

Dün yayınımız sonrasında “Belki başka parası yoktu”, “Belki çocuğuna aldı”, “Belki çocuğu çok istemişti” gibi ifadeler de aslında toplumda bu tarz ürünlerin sanki dengeli beslenmede yeri olan, temel gıdalar arasında yer alan ve daha da kötüsü “çocuklara yönelik” ürünler gibi algılandığını gösteriyor. Tek bir adedinde 16 gr. şeker olan bir ürünün ya da tek bir bardağında 28 gr. glikoz-fruktoz şurubu olan bir gazlı içeceğin toplumları obezite ve diyabete götüren temelleri atmamıza sebep olduğunu artık söylemeye gerek bile duymuyoruz. Başta çocuklarımızı özellikle bugünlerde korumamız gereken başlıca ürünlerin bu tarz endüstriyel ürünler – batıdaki tabirle junk food yani “çöp gıdalar” olduğunu söylemek gerekiyor.

Bağışlıklık sisteminin önem kazandığı, bu tarz endüstriyel ürünlerin tüketimin gerek kalori alımı gerekse yüksek oranda doymuş yağ ve şeker alımı açısından kısıtlanmasının özellikel vurgulandığı günlerdeyiz. Bunun yanısıra yeni tip koronavirüsün diyabet, obezite ve yüksek tansiyon hastaları için çok kritik seyrettiğini de biliyoruz. O yüzden bugünlerde dengeli beslenmeye dikkat etmeliyiz. Dengeli beslenmede de kan şekeri dengemizi “alt üst” eden bu tarz ürünlerin yeri olmadığını bilmeliyiz. #NeYediğiniziBilin



Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri