Bisküvi ve Kurabiye

Ülker Halley


Luppo paylaşımımız sonrasında benzer nitelikte olan farklı markaların ürünleri de sorulmaya başladı. Bunların en başında da yıllardır raflarda yer alan Ülker Halley yer alıyor. 30 gr.’lık tekli paketlerde satılan Ülker Halley’i en güncel içerik bilgisiyle ve yıllardan bu yana konmayan fakat Ocak 2020 itibariyle zorunluluktan dolayı ambalajlara eklenmeye başlayan Besin Değerleri tablosuna istinaden inceliyoruz.

İlk olarak ürünün içeriğine bakıyoruz. Ürün bisküvinin yanısıra %32 Sütlü Çikolata ve %23 Marshmallow içeriyor. Üründe gerek bisküvide gerekse marshmallowda sofra şekeri ilavesinin yanısıra İnvert şeker şurubu yer alıyor. Bu haliyle ürün 30 gr.’lık tek adedinde 12 gr. şeker içeriyor. Bu da tek adet Halley’de yaklaşık 6 tane küp şeker kadar şeker olduğunu gösteriyor. Yani bu ürünü çayınızın yanında yediğinizde çayınıza tam 6 tane şeker atmış gibi oluyorsunuz. Üründe bu şeker yükünün karşılığında tek pakette sadece 0,48 gr. Lif bulunuyor.

Üründe ayrıca bisküvi ve marshmallow içeriğinde Palm yağı bulunuyor. Bu haliyle 30 gr.’lık tek paket ürün 5,1 gr. Yağ içeriyor. Bu yağın 2,7 gr. yani yarısından fazlası Palm yağının etkisiyle doymuş yağ olarak dikkat çekiyor. Üründe doymuş yağdan gelen kalori oranı %18,4 olarak hesaplanıyor – ki Dünya Sağlık Örgütü bu oranın günlük kalori alımında %10’u geçmemesini öneriyor. Bu da tüketilen her üründe bu seviyeyi geçmeyen tercihler yapmamızı gerekli kılıyor.

Üründe bunun yanısıra Emülgatör olarak Soya Lesitini kullanıldığını, tam yağlı süt tozu ve yağsız süttozu tercih edildiğini görüyoruz. Ürün Marshmallow içeriğinde Sığır Jelatini içeriyor. Üründe ilginç bir detay olarak; bisküvi içeriğinde “süt” aroma verisi olduğunu görüyoruz. Bu haliyle ürünün özellikle bisküvisinden yoğun bir süt tadı veya kokusu almanız muhtemel görünüyor. Ürünün tek adedindeki 132 kcal enerji ve içerdiği yüksek şeker oranıyla ürün reklamlardaki ifadesinin hakkını veriyor. Ürünü tükettikten sonra kan şekeriniz kısa sürede tavan yapacağından dolayı “Bana bir halley oluyor” demeniz mümkün. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Sütlü Çikolata (%32) [Şeker, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Tam yağlı süttozu, Yağsız süttozu, Emülgatörler (Amonyum Fosfatidler, Poligliserol polirisinoleat, Soya Lesitini), Aroma verici], Buğday unu, Marshmallow (%23) [Şeker, İnvert şeker şurubu, Su, Nem verici (Sorbitol), Sığır Jelatini, Aroma verici)], Bitkisel yağ (Palm), İnvert şeker şurubu, Şeker, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Yağsız süttozu, Tuz, Emülgatör (Soya Lesitini), Yumurta, Fındık, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Aroma verici (Süt), Un İşlem Maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔍Ülker Halley Besin Değerleri
👉Enerji 132 kcal
👉Şeker 12 gr.
👉Yağ 5,1 gr.
👉Protein 1,7 gr.
👉Lif 0,48 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri