Hazır Yemek

Knorr Çabuk Makarna Napoliten Soslu


Hazır makarna ürünlerini incelemeye devam ediyoruz. Sırada yine çok sorulan ve market raflarında farklı çeşitlerini gördüğümüz Knorr “Napoliten soslu” Çabuk Makarna ürününü inceleyeceğiz. Ürün 67 gr.’lık paketlerde satılıyor. Üzerinde “5 dakika” ifadesi bulunan ürünün protein kaynağı ve lif kaynağı olduğu belirtilmiş.

Ürünün içeriğine baktığımızda %70 oranında çeşnili kesme makarna içerdiğini görüyoruz. Üründe çeşni olarak belirtilenin aslında aroma vericiler olduğunu söylemek gerekiyor. Bu haliyle üründe %0,05 yani onbinde 5 oranında Sarımsak, %0,04 yani onbinde 4 oranında Fesleğen, %0,03 yani onbinde 3 oranında Karabiber ve %0,02 yani onbinde 2 oranında Kekik bulunuyor. Fakat tüm bunlardan daha yüksek oranda Aroma vericiler içerdiğini görüyoruz. Ürünün içerdiği aroma verici kimyasallarla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Kekik aroması, fesleğen aroması veya bunların tamamı olabilir. Buradan makarnayı pişirdiğinizde ne kokusu alıyorsanız; o kokunun kendisinin değil, aromasının kokusu olduğunu anlayabilirsiniz.

Üründe %8,2 oranında kurutulmuş öğütülmüş domates yer alıyor. Üründe ayrıca patates nişastası ve kavrulmuş buğday unu yer alıyor. Bunların yanında üründe ilave şeker olarak Maltodekstrin ve Sofra şekeri olduğunu görüyoruz. Üründe ayrıca MSG’nin türevi olarak bilinen Maya özütü de bulunuyor. Maya özütünün MSG ile bir olmadığını, ekmek veya bira mayasından kaynaklanan maya özütünün yüksek oranda Glutamat içerdiğini söyleyelim. Bu içerik mayadan kaynaklı doğal bir içerik olup, sentetik MSG’den farklı fakat benzer etkiye sahiptir. Yani maya özütü de bir tür Aroma arttırıcıdır.

Ürün bu haliyle hazırlanmış tek pakette 181 kcal enerji vermektedir. Ürünün tek paketinde 50,1 gr. Karbonhidrat, 4,1 gr. yağ ve 7,6 gr. protein bulunmaktadır. Üründeki yüksek karbonhidrat yüküne karşılık lif oranı 2,1 gr.’dır. Ürün ayrıca tek pakette 1,3 gr. tuz içermektedir. Bu tüketim günlük önerilen tuz tüketiminin beşte birine denk gelmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Çeşnili kesme makarna (%70), Kurutulmuş öğütülmüş domates (%8,2), Patates nişastası, Kavrulmuş buğday unu, Maltodekstrin, Şeker, Maya özütü, Tatlı kırmızı biber özütü, İyotlu tuz, Yağ tozu [Bitkisel yağ (Palm)], Yağsız süt tozu, Zeytinyağı, Aroma vericiler, Sarımsak (%0,05), Fesleğen, Karabiber (%0,03), Kekik (%0,02).
🔍Knorr Napoliten Makarna Besin Değerleri
👉Enerji 181 kcal
👉Karbonhidrat 50,1 gr.
👉Yağ 4,1 gr.
👉Protein 7,6 gr.
👉Lif 2,1 gr.
👉Tuz 1,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri hazırlanmış tek paket (227 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri