Çikolata ve Gofret

Ülker Cocostar


Bugün Twitter’da yapılan bir paylaşım üzerine tarafımıza çokça gönderilen Ülker Cocostar ürününü inceliyoruz. Ürün ile ilgili paylaşımda üründe hindistan cevizi yerine; “beyazlatılmış havuç” olduğu iddiasına yer verilmişti. Biz bu iddianın dayanağını bilmediğimiz için bunu ciddiye almıyoruz fakat söz konusu paylaşımı yapan “muptezel” kişiye 40 bini aşkın beğeni arasından kimse bunu sormamış. Bu kapsamda belki üründe havuç olup olmadığı konusunda değil ama biz de etiketteki bazı hususlara dikkat çekeceğiz.

Ürün 25 gr.’lık tek adedinin yanısıra bugünlerde Atıştırmalık 5’li paketlerde satılıyor. Ürün içeriğinde ilk sırada %28 oranında Kıyılmış hindistan cevizi yer alıyor. Bu da 25 gr.’lık tek adette 7 gr. Hindistan Cevizi bulunduğunu gösteriyor. Üründe Hindistan Cevizi yanısıra havuç bulunduğuna dair etiket verilerinde bir ibare bulunmazken, böyle bir durumun gizlenmesi veya analizlerde ortaya çıkmaması mümkün değil.

Gelelim üründe gerçekten konuşmamız gerekenlere; Ürün Sofra şekerinin yanısıra Glikoz şurubu içeriyor. Ürün bu haliyle 25 gr.’lık tek adette 12 gr. Şeker içeriyor. Bu da sadece tek bir adette yaklaşık 6 tane küp şeker kadar şeker içerdiğini gösteriyor. Ürün etiketinde bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise belirtilmiyor. Bunun Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe giren mevzuat kapsamında etikette belirtilmesi gerekiyordu.

Gelelim üründeki yağ ilavelerine; Ürün Palm ve Palm çekirdeği yağının yanısıra Kakao yağı ve tam yağlı süttozu içeriyor. Bu bileşenlerden kaynaklı olarak ürünün doymuş yağ oranının yüksek olmasını bekliyoruz. Öyle ki, tüm bu saydığımız yağlar doymuş yağ oranı çok yüksek yağlardır. Fakat etiketteki besin değeri tablosunda şaşırtıcı bir sonuç var. Ürünün 100 gr.’da 32 gr. yağ ve sadece 7,5 gr. Doymuş yağ içerdiğini görüyoruz. Bu da içerdiği bileşenlerle tutarsız bir sonuç olduğunu gösteriyor. Üründe ayrıca peyniraltı suyu tozu ilavesine rağmen 100 gr.’daki protein oranının sadece 1,9 gr. olduğu anlaşılıyor. Ürün Emülgatör olarak 4 farklı katkı maddesinin yanısıra Kıvam arttırıcı olarak Ksantan gam içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Kıyılmış hindistan cevizi (%28), Şeker, Glikoz şurubu, Su, Bitkisel yağ (Palm, Palm çekirdeği), Kakao yağı, Tam yağlı süttozu, Kakao kitlesi, Yağsız süttozu, Nem verici (Gliserol), Peyniraltı suyu tozu, Kakao tozu, Emülgatörler (Amonyum fosfatidler, Yağ asitlerinin mono ve digliseriteri, Soya lesitini, Poligliserol polirisinoleat), Aroma vericiler, Tuz, Kıvam arttırıcı (Ksantan gam)
🔍Ülker Coco Star Besin Değerleri
👉Enerji 123 kcal
👉Şeker 12 gr.
👉Yağ 8 gr.
👉Protein 0,5 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (25 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri