Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Selva Buğday Ruşeymi


Önceki aylarda markette rastladığımız bir ürünü bağışıklık sisteminin ve dengeli beslenmenin öneminin ortaya çıktığı bugünlerde sizlere aktaracağız; Buğday Ruşeymi. Gluten hassasiyeti olanların maalesef kullanamadığı bu bileşenin vücudumuza önemli katkıları bulunuyor.
Buğdayın canlı embriyosundan elde edilen ve tamamen doğal bir bileşen olan Buğday ruşeymi; E vitamini, folik asit, fosfor, tiamin, çinko ve magnezyum açısından önemli bir kaynaktır. Aynı zamanda çok iyi bir lif kaynağı olan buğday ruşeyminde birçok temel besin öğesi bulunuyor.

Biyolojik aktivitesi yüksek olan buğday ruşeymi bilinen en yüksek E vitamini kaynağı olarak dikkat çekiyor. Birçok üründe karşımıza çıkan Alfa-tokaferolün de doğal olarak Buğday ruşeyminden elde edildiğini söyleyelim. Molekül yapısı insan hücresinin molekül yapısıyla aynı olan ruşeym; hücre zarından geçebilecek ve hücre tarafından tam emilim yapılabilecek kadar küçük moleküllere sahiptir.

Buğdayın una dönüştürülmesi sürecinde 1 ton buğdaydan 1-3 kg. kadar buğday ruşeymi elde ediliyor. Bu haliyle buğday ruşeyminin buğdayın en değerli kısmı olduğunu söylemek gerekiyor. Bu haliyle; un üretiminde buğday ruşeyminin ayrıldığını yani ekmekte ve her türlü unlu mamulde buğdayın en değerli kısmından yani ruşeymden yoksun bir tüketim yaptığımızı tekrar vurgulayalım.

Bu değerli bileşenden yararlanmak adına süt, yoğurt, bal ve çeşitli gıdalarla karıştırarak tüketmek mümkündür. Aynı gün tüketilecek hamur işlerine, börek, kek ve çorbalara da yine katılabileceği belirtilmektedir. Birkaç gün süreyle tüketilmemesi durumunda hamur işleri ve ekmeklere acı bir tat verdiği bilinmektedir. Ayrıca ruşeymin pişirilmeden tüketilmesi besin değerlerinin kaybolmaması adına önemlidir. Bizim incelememize konu olan ruşeym 8 gr.’lık paketler halinde satılmaktadır. Bu haliyle tek bir pakette 1,8 gr. Protein, 1,73 gr. Lif ve 0,96 mg. E vitamini bulunmaktadır.
🔍Selva Buğday Ruşeymi
👉Enerji 363 kcal
👉Karbonhidrat 40,12 gr.
👉Yağ 7,62 gr.
👉Protein 22,68 gr.
👉Lif 21,73 gr.
👉E vitamini 12,12 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri