Barlar, İlave Şekersiz, Özel İnceleme

Züber Çilekli & Kakaolu


İlave şeker içermeyen barlar arasında en bilinen ve yaygın olan Züber markalı ürünleri incelemeye devam ediyoruz. Sırada; Züber Çilekli &Kakaolu var. Ürün 40 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Hurma, Çilek ve Fındık olduğunu görüyoruz. Üründe %20 oranında Çilek bulunuyor. Bu oranın da kurutulmuş çilek ve çilek konsantresi olduğunu anlıyoruz. Bu haliyle 40 gr.’lık tek adet üründe 8 gr. Çilek bulunduğunu söyleyelim. Üründeki Hurma ve Fındık oranını bilemiyoruz fakat içerik sıralamasından bu fındık oranının %7’den yüksek, Hurma oranının da %20’den yüksek olduğunu anlıyoruz.

Üründe %7 oranında Kakao kitlesi bulunuyor. Bu da tek adet üründe 2,1 gr. Kakao tozu ve kakao yağı olduğunu gösteriyor. Ürün ayrıca nohut unu ve elma konsantresi içeriyor. Üründe son olarak doğal çilek aroması bulunuyor. Aroma vericiler arasında doğal ve yapay ayrımını burada dile getirelim. Yapay aroma vericiler genelde kimyasal reaksiyonlar ile sentezlenen ya da izole edilen, yapısı doğal aroma maddelerinden farklı olan yani doğada yer almayan maddelerdir. Fakat doğal aroma vericiler bitkisle ve hayvansal kaynaklardan fiziksel, enzimatik ya da mikrobiyolojik yöntemlerle elde edilen maddeler olup, kimyasal yapısı aromanın gerçek kaynağı ile – bu örnekte; Çilek – aynı olan maddelerdir. Doğala özdeş aromalar ise yine kimyasal yollarla sentezlenen fakat kimyasal yapısı doğal aroma maddeleriyle aynı olan maddelerdir.

Bu bilgiler sonrasında ürünün besin değerlerine bakabiliriz. Ürün 40 gr.’lık tek adette 120 kcal enerji veriyor. Tek adet üründe ilave şeker bulunmazken; 20,3 gr. Karbonhidrata karşılık 5,1 gr. Lif bulunuyor. Bu haliyle ürün yüksek lifin etkisiyle kan şekerini aniden yükseltmiyor, dengede tutuyor. Bu da ürünü tükettikten sonra tekrar acıkma veya yeniden yeme isteğini en aza indiriyor, doyma hissini uzun süreye yayıyor. Ürünün tek adedinde 3,4 gr. Yağ ve 2,3 gr. Protein bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Hurma, Çilek (%20) [Kurutulmuş çilek, Çilek konsantresi], Fındık, Hindiba kökü lifi, Kakao kitlesi (%7) [Kakao tozu, kakao yağı], Nohut unu, Elma konsantresi, Doğal çilek aroması
🔍Züber Çilekli ve Kakaolu Besin Değerleri
👉Enerji 120 kcal
👉Karbonhidrat 20,3 gr.
👉Yağ 3,4 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 5,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (40 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri