Gündem Özel

45 firmaya ait yeni Taklit tağşiş listesi yayınlandı!


Tarım ve Orman Bakanlığı yayınladığı yeni listede 45 farklı firmaya ait 55 parti ürüne ilişkin taklit ve tağşiş tespitlerini kamuoyuna açıklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Taklit ve Tağşiş Listesinin tamamına https://gidadedektifi.com/wp-content/uploads/2020/04/Kamuoyu_Duyurusu-1.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

gıda dedektifi

Et ve Et ürünleri listesinde çeşitli illerden 18 farklı ürün yer alıyor.

Listede açıklanan Et ve Et ürünlerine ilişkin taklit ve tağşişlerin Aralık 2019’un yanısıra 2020 yılının Ocak ve Şubat aylarına ait ürünlere dayandığı anlaşılıyor. Listede Adana, İstanbul, Kayseri, Afyonkarahisar, Iğdır, Konya, Bursa ve Zonguldak’tan işletme ve ürünlerin yer aldığı görülüyor.

DİKKAT: Zonguldak’ta faaliyet gösteren Bütçem Market ve Kasap Hasan Sucukları işletmelerindeki sucuklara “At eti” karıştırıldığı listede yer alıyor.

Süt ve Süt ürünleri listesinde çeşitli illerden 11 farklı ürün yer alıyor.

Listede açıklanan Süt ve Süt ürünlerine ilişkin taklit ve tağşişlerin ağırlıklı olarak tereyağı ve yoğurt ürünlerine yönelik olduğu anlaşılıyor. Listede Trabzon, Konya, Yozgat, Siirt, Gaziantep, İzmir ve Mersin’deki işletme ve ürünlerin yer aldığı görülüyor.

DİKKAT! Tespit edilen tağşişlerin yoğurtlarda ve peynirlerde nişasta tespitinin yanısıra; yoğurtlarda ve tereyağda bitkisel yağ tespitleri yer alıyor.

Arıcılık ürünleri listesinde çeşitli illerden 2 farklı ürün yer alıyor.

Arıcılık ürünleri başlıklı taklit ve tağşiş listesinde Çeşme ve Balvital markalı Süzme Çiçek Balı yer alıyor. Ürünlerin prolin miktarı, diastaz sayısı ve C4 şeker oranı gibi hususların yanısıra; Glikoz-fruktoz oranı açısından da tağşişe konu olduğu anlaşılıyor. Tağşişe konu ürünlerin İzmir’de ve Ankara’da üretildiği görülüyor.

Bitkisel yağ listesinde çeşitli illerden 8 farklı ürün yer alıyor.

Bitkisel yağlara ilişkin listede ise 8 farklı firmaya ait ürünler yer alıyor. Ağırlıklı olarak Zeytinyağlarında görülen tağşişler arasında “Farklı tohum yağlarının tespiti” dikkat çekiyor. Ürünlerin Çanakkale, Bursa, Hatay ve Aydın’da üretildiği anlaşılıyor.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri