Bakliyat ve Makarna, İlave Şekersiz

Filiz Uzun Erişte


Hazır yemekler, çeşnili makarnalar ve noodle’lar derken sıra paket makarnalara geldi. İlk olarak önceki hafta makarnalar kapış kapış giderken raflarda tek başına dikkatimizi çeken bir üründen başlayacağız; Filiz Yumurtalı Uzun Erişte.

Ürün makarnaya benzer şekilde durum buğdayı irmiğinden üretiliyor. Fakat evlerde yapılan eriştede yumurta ve süt de kullanılıyor. Bu da erişteyi makarnadan ayıran temel özellik olarak öne çıkıyor. Bu üründe de geleneksel gıdalarımızdan biri olan eriştenin makarnaya benzer versiyonu; uzun erişte olarak sunuluyor. Üründe %2 oranında yumurta sarısı bulunuyor. Paket üzerinde üründe kullanılan yumurtanın “serbest gezen” yumurta olduğu özellikle belirtilmiştir. Ürün ambalajında ayrıca ürünün özel bronz kalıplarda ve bu sayede ev yapımı mantığıyla üretildiği belirtiliyor.

#KimÜretiyor 1974 yılında Bolu’da kurulan Filiz makarna 5 Mart 2003 tarihinden bu yana İtalyan Barilla şirketi tarafından satın alındı. Bu haliyle bu üründe de üretici konumunda Barilla Gıda A.Ş.’yi görüyoruz. Ürün Filiz Makarna’ya ait Bolu’daki fabrikalarda üretiliyor.

Gelelim ürünün besin değerlerine; ürün 350 gr. paketlerde satılıyor demiştik. Bu haliyle tek paketten maksimum 3 ila 4 porsiyon çıktığı kabulüyle ortalama 100 gr. üzerinden bakacağız. Ürün 100 gramında 363 kcal enerji veriyor. Üründe 100 gr.’da 70,6 gr. Karbonhidrat ve buna karşılık 3 gr. Lif bulunuyor. Ürün tek porsiyonda 3 gr. yağ ve 12 gr. Protein içeriyor. Özellikle üründeki protein oranının ilave edilen yumurta sarısından dolayı standart makarnalara göre nispeten yüksek olduğunu söyleyebiliriz.
Alerjen hassasiyeti olanlar için ürün Gluten ve Yumurta içerirken; eser miktarda Soya içerebilir uyarısını yapalım. Bu uyarının da aynı hatta üretilen soya içerikli ürünlerden gerçekleşecek bulaşılardan dolayı yapıldığını hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Durum buğdayı irmiği, Yumurta sarısı tozu (%2)
🔍Filiz Yumurtalı Uzun Makarna Besin Değerleri
👉Enerji 363 kcal
👉Karbonhidrat 70,6 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 12 gr.
👉Lif 3 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün üzerinden verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri