Çikolata ve Gofret

Mars Bounty


Önceki günkü Cocostar paylaşımı sonrasında sorulan benzer bir ürünü inceleyeceğiz; Bounty. Mars firması tarafından uzun yıllardır üretilen Bounty ülkemize Hollanda’dan ithal ediliyor. Ürünün tek adedi 28,5 gr. olup ikili ambalajlarda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Rendelenmiş Hindistan Cevizi ve Glikoz şurubu yer alıyor. Üründe %21 oranında hindistan cevizi olduğunu görüyoruz. Bu da tek pakette 6 gr. hindistan cevizi olduğu anlamına geliyor. Bunun yanısıra ürünün 28,5 gr.’lık tek adedinde 14 gr. şeker yer alıyor. Bu da ürünün yarısının şeker olduğunu gösteriyor. Ürünün tek adedini tükettiğinizde yaklaşık 7 tane küp şeker tüketmiş oluyorsunuz – ki buna nişasta bazlı glikoz şurubu da dahildir. Üründe bu şeker karşılığı bulunan lif miktarı ise etikette belirtilmemiştir.

Üründe en dikkat çeken detay; İlave bitkisel yağ içermemesidir. Yani üründe Palm yağı veya buna bitkisel benzer bir yağ ilavesi yoktur. Üründe kakao yağı ve süt yağı bulunmaktadır. Bu haliyle 28,5 gr.’lık tek adet ürün 7,3 gr. yağ içermektedir. Bu yağın ise 6 gramı doymuş yağ olarak dikkat çekiyor. Bu da üründeki hindistan cevizi, kakao yağı ve süt yağının yüksek doymuş yağ içeriğinden kaynaklanıyor. Bu haliyle üründeki kalorinin %38,8’i doymuş yağdan geliyor.

Ürünün etiket bilgisinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise Emülgatör içeriğindeki E471. Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri olarak bilinen bu katkı maddesi özellikle yurtdışında domuz yağından üretildiği biliniyor. Daha önce de konuyla ilgili paylaşımlar yapmış ve özellikle ithal veya yurtdışından getirilen ürünlerle ilgili dini hassasiyeti olanları uyarmıştık. Fakat bu konuda ürün etiketinde “Domuz yağı içermez” uyarısı bulunuyor. Ayrıca ürün yurtdışında aynı içeriğe sahip çeşitlerinde Kosher sertifikası dikkat çekiyor. Ürünün bu anlamda soya temelli emülgatörler kullandığını anlayabiliyoruz.

Üründe son olarak Doğal Vanilya aroma vericisinden bahsetmek gerekiyor. Önceki paylaşımlarda detaylandırdığımız doğal aroma vericiler burada da karşımıza çıkıyor. Üründe yapay vanilin yerine; kimyasal işlemlerden geçmemiş ve yapay olarak üretilmemiş Vanilya aroma vericisi yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Şeker, Rendelenmiş Hindistan Cevizi (%21), Glikoz şurubu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Yağsız süttozu, Emülgatörler (Soya Lesitini, E471), Laktoz, Süt yağı, Peyniraltı suyu tozu, Nem verici (Gliserol), Tuz, Doğal Vanilya aroma vericisi
🔍Bounty Besin Değerleri
👉Enerji 139 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ 7,3 gr.
👉Protein 1,1 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (28,5 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri