Özel Araştırma

Çok uluslu firmalar değil; çocuklar için…


O ürünler bir şekilde çocuklara yedirilecek! Kantinlere sevk edilemeyen binlerce koli abur cubur uluslarası bir yardım kuruluşu olan Kızılay tarafından çocuklara dağıtılıyor.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından 2018 yılından bu yana yüksek oranda şeker ve doymuş yağ içeren bu ürünlerin “obezite” ve “diyabet” hastalıklarına zemin oluşturduğu gerekçesiyle tüketiminin önerilmediği bu ürünler devlet eliyle çocuklara dağıtılıyor. Kantinlerde satışı yasak, çocuk programlarında reklamı yasak, çocuklara promosyonlu olarak verilmesi yasak! Yani Kızılay göz göre göre çocuklara bu ürünleri dağıtarak resmen suç işliyor. Tabi kanunlar her kuruma eşit uygulanıyorsa; gereğinin yapılması gerekiyor.
Yüksek şeker,
Glikoz-fruktoz şurubu,
Palm yağı,
İçeriği bilinmeyen aroma vericiler,
Katkı maddeleri ve sonrasında diyabetli obez çocuklar. İşte çocuklarımızın böyle kanına giriyorlar. Sonra da diyabet hastaları için kan topluyorlar. Ne ekersek; onu biçiyoruz.
Ülkemizde 1990 yılında %12 olan obezite oranı 2016 yılında %27’ye yükseldi. Bu oran günümüzde daha da arttı ve artmaya devam ediyor. Çocuklarımızı kendi ellerimizle bir felakete sürüklüyoruz.
Bu işin “iyi” bir tarafı yok!

“Ne yani? Kızılay kayısı mı dağıtacaktı?”
“Hurma mı verecekti?”
“Çocukları başka nasıl mutlu edebilirler?”
“Çok abartıyorsunuz!”
Kızılay’ın 2017 yılında yetim çocuklara yaptığı yardımlardan bir kare. Ellerinde kayısılar, incirlerle mutlu çocuklar.
Sizi destekleyenler bile bu kadarını tahmin etmiyordu!
Daha önce yaptınız, yine yapabilirsiniz.
Çok uluslu firmalar değil;
Çocuklar için!
#NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri