Gazlı İçecek

Fanta Portakal Aromalı Gazoz


Bugünlerde çokça sorulan bir ürünü inceleyeceğiz; Fanta Portakal Aromalı Gazoz. Ürün 250 ml.’lik teneke kutularda ve 1,5 lt.’lik pet şişelerde satılıyor. Özellikle ürün ambalajı üzerindeki C vitamini vurgusu dikkat çekiyor. Ürün içeriğindeki yüksek şeker, glikoz-fruktoz şurubu ve tatlandırıcılar ile çeşitli katkı maddelerini yok sayarak tüketiciyi aldatıcı nitelikte beyan yapmaktadır.

Ürün içeriğine baktığımız ilk 3 sırada başta kola ve gazoz olmak üzere her türlü gazlı içecekte karşımıza çıkan bileşenleri görüyoruz; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu ve Karbondioksit. Ürün 100 gr.’da 7,3 gr. Şeker içeriyor. Bu şeker sofra şekeri veya nişasta bazlı glikoz-fruktoz şurubu olabiliyor. Bu ayrımı şişe veya teneke kutu üzerindeki –S veya –F ibaresinden ayırt edebiliyoruz. Bu haliyle ürün 250 ml.’lik tek bardakta 18,3 gr. Şeker içeriyor. Bu da tek bardakta yaklaşık 9 tane küp şeker tüketimine denk geliyor. Bu şekerlerin yoğuluğu bir yana üründe ayrıca tatlandırıcılar olarak Sodyum Siklamat ve Sakkarin bulunuyor.

Gelelim üründeki portakal ve C vitamini oranına. Ürün içeriğinde en az %3 oranında portakal bulunan portakal suyu konsantresi olduğunu anlıyoruz. Bu da 250 ml’lik tek bardakta 7,5 gr. Portakal demek oluyor. Tek bir portakalın ortalama 200 gr. olduğunu düşünürsek, bir dilim portakaldan bile bahsetmiyoruz. Fakat asıl vahim durum üründeki C vitamini oranında! Öyle ki; böylesi şeker yüküne sahip bir bardak üründe sadece 40 mg. C vitamini bulunuyor. Tek bir portakalda ortalama 90 mg. C vitamini bulunduğu düşünülürse; yarım portakalda bile bulunmayan bir vitamin değerinden bahsediyoruz. Uzun sözün kısası siz yarım portakal yiyerek tek bir bardak Fanta’daki C vitamininden çok daha fazlasını, çok daha az miktarda şekerle ve doğal kaynağından alabilirsiniz. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Karbondioksit, Portakal suyu konsantresi (En az %3), Asitliği Düzenleyiciler (Sitrik asit, Malik asit, Sodyum Sitrat), C vitamini, Koruyucu (Potasyum Sorbat), Aroma vericiler, Tatlandırıcılar (Sodyum Siklamat, Sakkarin), Renklendirici (Beta Karoten), Kıvam arttırıcı (Keçi boynuzu gamı)
🔍Fanta Besin Değerleri
👉Enerji 75 kcal
👉Şeker 18,3 gr.
👉Yağ Yoktur.
👉Protein Yoktur.
👉Lif Yoktur.
👉C vitamini 40 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek bardak (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri