Özel Araştırma

Tükettiğiniz hurmada glikoz şurubu olabilir!


Ramazan ayı geldi. Öncelikle bu manevi iklimin başta koronavirüsten olmak üzere şifa bekleyen herkese şifa, kalplerimize huzur ve hanelere mutluluk getirmesini dileriz. Ramazan boyunca sizlere yüksek lifli gıdalar, içeriğinde ilave şeker bulunmayan alternatif ürünler ve her zamanki gibi farkındalığınızı arttıracak paylaşımlar hazırlıyoruz. İlk olarak Hurma ile ilgili her yıl Ramazan başlangıcında yaptığımız hatırlatmayı tekrar ederek başlayacağız; Dikkat! Glikoz şurubuna batırılmış veya üzerine Glikoz şurubu püskürtülmüş Hurma yiyor olabilirsiniz. Peki bunu nasıl ayırt edeceksiniz?

İlk olarak şunu belirtmek lazım ki, hurma normalde parlak bir görünüme sahip değildir. Fakat Gıda Endüstrisinin bir sonucu olarak firmalar gerek daha uzun dayanması gerekse daha parlak bir görünüme sahip olması için Hurmaları glikoz şurubuna batırmaktadır. Hatta bu işlem genellikle kalitesi düşük, kirli ve daha az tatlı hurmalara yapılmaktadır. Bu hurmaların bu haliyle kesinlikle doğal olmadığı ve piyasada ucuz fiyatlarıyla çok rahat ayırt edilebildiğini belirtelim. Yani eğer dikkat etmezseniz doğal bir hurma yerine; glikoz şurubu ve hatta koruyucu içeren endüstriyel ürün tüketiyor olabilirsiniz.

Bu hurmaları diğerlerinden ilk ayırt edebileceğimiz husus; parlak olmalarıdır. Aynı zamanda etiket verileri üzerinden de bu durumu görebilirsiniz. Öyle ki; İçindekiler kısmında; Hurma ve Glikoz ifadelerini gördüğünüz hurmalarda Glikoz şurubu bulunmaktadır. Etikette yapılan bir diğer kandıraca da “Glikoz” ifadesidir. Bu sanki hurmadaki doğal glikozdan bahsediyor gibi gözükse de; aslında glikozdan kasıt Glikoz şurubu yani Mısır şurubudur.

Doğal hurmada içindekiler kısmında sadece Hurma yazmaktadır ve parlak bir görünüme sahip değildir. Bunun yanısıra Glikoz şurubuna batırılmış hurmalar ortalama 2 yıl raf ömrüne sahipken, doğal hurmalar ise en fazla 1 yıla kadar raflarda kalabilmektedir. Bu duruma Medine veya Kudüs hurmalarında pek rastlanmazken; kalitesi düşük ve ucuz Tunus menşeili hurmalarda bu hususa dikakt etmek gerekmektedir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri