Hazır Yemek

Knorr Kremalı Domates Çorbası


Ramazan ayının gelmesiyle tüketilen hazır ürünleri de incelemeye başlıyoruz. Bu ürünlerde belki de ilk sırada hazır çorbalar yer alıyor. İlk olarak Knorr markalı Kremalı Domates Çorbasını inceleyeceğiz. Ürün 69 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Nişasta ve Kurutulmuş öğütülmüş domates yer alıyor. Üründeki domates oranı %14 yani 69 gr.’lık tek paket üründe 9,66 gr. Domates bulunuyor. Tek bir çeri domatesin 25 gr. olduğunu düşünürsek, 4 kişilik olduğu belirtilen bu üründe yarım çeri domates kadar bile domates bulunmuyor. Ürünün tek porsiyonunda kişi başına 2,5 gr. domates düşüyor. Peki üründeki domates tadı ve kokusu nereden geliyor derseniz; Üründe içeriğini bilmediğimiz aroma vericiler bulunuyor. Bu aroma vericilerin domates veya krema tadı ve kokusu verdiğini düşünüyoruz. Çünkü ürün krema da içermiyor. Lakin sütün yağı olarak bildiğimiz kremayı oluşturacak yağlı süt bile üründe bulunmuyor. Öyle ki üründe Yağsız süttozu kullanılmış.

Ürün ayrıca sofra şekeri ve maya özütü de içeriyor. Daha önce de çokça vurguladığımız haliyle; Maya özütü aslında MSG olarak bilinen Monosodyum Glutamat’ın doğal hali olarak nitelendirilebilir. Öyle ki; maya özütü de monosodyum glutamat içermektedir. Fakat ilginçtir; zaten doğal olarak monosodyum gluamat içeren bir meyve olan domates ürününde bile bu katkıları kullanmak işin doğasına pek de uymayan bir durumdur. Öyle ki, MSG veya maya özütü farketmez; her iki bileşen de aroma arttırıcı olarak üründeki tadı etkilemekte ve daha çok yedirme isteği uyandırmaktadır.

Bunların yanısıra üründe protein kaynağı olarak Peyniraltı suyu tozu, domates rengine daha yakın olması adına pancar kökü suyu tozu ve “doğal ürün” diyebilmek adına “Sızma zeytinyağı” yer alıyor. Ürün ayrıca muhtemelen bindelik oranlarda öğütülmüş kurutulmuş soğan, karabiber, sarımsak, defne yaprağı ve maydanoz bulunuyor. Ürün bunların yanısıra kereviz, havuç, pırasa ve soğan suyu konsantreleri içeriyor.
Ürün bu haliyle 250 ml.’lik tek porsiyonda 53 kcal enerji verirken; 3 gr. şeker, 1,4 gr. protein ve 1,6 gr. Tuz içeriyor. Bu tuz oranı günlük olarak önerilen üst limitin dörtte birini tek başına karşılamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Buğday unu, Nişasta, Kurutulmuş öğütülmüş domates (%14), İyotlu tuz, Peyniraltı suyu tozu, Aroma vericiler, Şeker, Pancar kökü suyu tozu, Maya özütü, Sızma zeytinyağı, Kurutulmuş öğütülmüş soğan, Tatlı Kırmızı biber özütü, Yağsız süttozu, Sebze suyu konsantreleri (Kereviz, havuç, pırasa, soğan), Karabiber, Sarımsak, Defne Yaprağı, Maydanoz
💉Alerjen Uyarı: Gluten, süt ürünleri ve kereviz içerir. İz miktarda yumurta, hardal, soya, badem, fındık, antep fıstığı ve susam içerebilir.
🔍Knorr Kremalı Domates Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 53 kcal
👉Şeker 3 gr.
👉Yağ 0,5 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Lif 0,6 gr.
👉Tuz 1,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek kişilik (250 ml.) hazırlanmış ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri