Hazır Yemek

Knorr Yayla Çorbası


Bir diğer hazır çorba çeşidini inceliyoruz; Knorr Yayla Çorbası. Geleneksel çorbalarımızdan olan Yayla çorbasının en önemli özelliği yoğurt içermesidir. Çorbanın tariflerine baktığımız 1 ila 2 su bardağı yoğurt içerdiğini görmekteyiz. Yani Yayla Çorbası demek yoğurt demektir. Fakat baştan söyleyelim Knorr Yayla Çorbası içeriğinde sadece %3 oranında yoğurt tozu içeriyor. Bu da 69 gr.’lık tek pakette sadece 2 gr. yoğurt demektir. Üründen 4 porsiyon çıktığı düşünülürse kişi başına yarım gram yoğurt düşmektedir.

Üründe ilk 3 sırada; Buğday unu, Pirinç ve Yağ tozu karışımı yer alıyor. Ürün %14 oranında pirinç içeriyor. Bu da tek pakette 9,66 gr. Pirinç demektir. Burası da çok ilginç; yine tariflerde genellikle 1 su bardağı pirinç önerilen Yayla Çorbası’ndaki bu pirinç oranı da hayret vericidir. Su bardağını geçtik, üründe bir çay bardağı kadar pirinç bile yoktur – ki bir çay bardağı pirinç 70 gr. gelmektedir. Bu haliyle bir çay bardağının 8’de biri kadar pirinçten bahsediyoruz.

Üründe yer alan yağ tozu karışımı da içeriğiyle dikkat çekiyor. Karışımda palm yağının yanısıra glikoz şurubu yer alıyor. Ürün ayrıca sofra şekeri ilavesi içeriyor. Bu haliyle ürünün 250 ml.’lik tek porsiyonda 2,6 gr. şeker içerdiğini belirtelim. Yani birisi çorbanıza bir adet küp şeker atmış olabilir.

Üründe ayrıca içeriğini bilmediğimiz aroma vericiler ve maya özütü yer almaktadır. Maya özütü aslında MSG olarak bilinen Monosodyum Glutamat’ın doğal hali olarak nitelendirilebilir. Öyle ki; maya özütü de monosodyum glutamat içermektedir. Fakat ilginçtir; zaten doğal olarak monosodyum gluamat içeren bir meyve olan domates ürününde bile bu katkıları kullanmak işin doğasına pek de uymayan bir durumdur. Öyle ki, MSG veya maya özütü farketmez; her iki bileşen de aroma arttırıcı olarak üründeki tadı etkilemekte ve daha çok yedirme isteği uyandırmaktadır.
Bu haliyle ürün 250 ml.’lik tek porsiyonda 60 kcal enerji verirken; 2,6 gr. şeker, 0,7 gr. yağ ve 1,6 gr. proteinin yanısıra sadece 0,2 gr. lif içermektedir. Ürünün tek porsiyonunda ayrıca 1,6 gr. Tuz bulunmaktadır. Bu tuz oranı günlük olarak önerilen üst limitin dörtte birini tek başına karşılamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Buğday unu, Pirinç (%14), Yağ tozu [Peyniraltı suyu tozu, Süt şekeri, Bitkisel yağ (Palm), Glikoz şurubu, Süt proteini], İyotlu tuz, Peyniraltı suyu tozu, Yoğurt tozu (%3), Yağsız süttozu, Şeker, Maya özütü, Nane, Bitkisel yağ (Palm), Sirke tozu, Aroma vericiler, Kurutulmuş öğütülmüş soğan, Nane özütü.
💉Alerjen Uyarılar: Gluten ve süt ürünü içerir. İz miktarda yumurta, hardal, soya, badem, fıntık, antep fıstığı ve susam içerebilir.
🔍Knorr Yayla Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 60 kcal
👉Şeker 2,6 gr.
👉Yağ 0,7 gr.
👉Protein 1,6 gr.
👉Lif 0,2 gr.
👉Tuz 1,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri 250 ml. Hazırlanmış ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri