Hazır Yemek

Bizim Mutfak Yayla Çorbası


Bir başka hazır çorba ürününü inceliyoruz; Bizim Mutfak Yayla Çorbası. Daha önce farklı ürünlerini incelediğimiz Bizim Mutfak markasının 2016 yılında Ülker tarafından MSG’nin mucidi olarak bilinen Japon Ajinomoto firmasına satıldığını ve bu firma tarafından İzmir fabrikasında üretildiğini tekrarlayalım. Yani “Bizim Mutfak” uzun bir süredir Japonların üretimindedir. Bakalım Japon mühendisliğinin ürünü olarak nasıl bir “Yayla Çorbası” çıkmış.

Ürün 80 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. İçeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Pirinç ve tuz olduğunu görüyoruz. Üründeki Pirinç oranı %12 yani 80 gr.’lık tek pakette 9,6 gr. Pirinç bulunuyor. Ürünün 4 kişilik olduğu kabul edilirse; kişi başına 2,5 gr. pirinç bile düşmüyor. Geleneksel Yayla Çorbası tariflerinde 4 kişilik porsiyonlara bir çay bardağı pirinç eklendiğini ve bunun da 70 gr.’a denk geldiğini söyleyelim. Ürün ayrıca yüksek oranda tuz içeriyor. Öyle ki; 250 ml.’lik tek porsiyon üründe 2,5 gr. Tuz bulunuyor. Bu da tek pakette 10 gr. tuz olduğunu gösteriyor.

Gelelim Yayla Çorbasının olmazsa olmazı, yoğurt oranına. Üründe %2 oranında yoğurt tozu bulunuyor. Önceki gün yaptığımız paylaşımda “domates tozu” meselesi bazı kişilerin ağırına gitmiş. Bizi hesap hatası yapmakla ve hatta yanlış bilgilendirmekle suçlamışlar. Öyle ki; bir akademisyen çıkıp iftira attığımızı bile dile getirmiş. Ambalajında salkım salkım domates ve kase kase yoğurt görselleriyle süslü bu ürünlerde zerre diyebileceğimiz oranlarda tozlara layık gören firmalara ses çıkartamayanlar; iş Gıda Dedektifi’ni eleştirmeye gelince aslan kaplan kesiliyorlar. Buradan tekrar söyleyelim; 2 gr. tozdan bahsediyoruz. Besin değeri olsa ne olacak? Olmasa ne olacak? Yani geleneksel tariflerde en az 1 kase yoğurt ile yapılan Yayla Çorbası’nın aksine bu ürünün tek paketinde 1,6 gr. – evet, yanlış okumadınız – “bir nokta altı gram” yoğurt bulunuyor. Bu da tek kişiye 0,4 gr. yani bir gramın yarısından daha az yoğurt demek oluyor. Şimdi bazıları yoğurt tozunun faydalarından bahsededursunlar.

Ürün bu içeriğin yanısıra; üründe tat ve aroma katmak amacıyla; Palm yağı, Glikoz şurubu, Sofra şekeri, Aroma verici ve elbette Maya özütü gibi ilaveler içeriyor. MSG’ye karşı ülkemizde oluşan olumsuz intiba ve bileşenin olumsuz etkilerinin toplum tarafından bilinmesi sonrasında MSG’nin mucidi olan Ajinomoto bile artık Glutamatı doğal olarak içeren Maya özütü kullanmaya başlamış. Üründe bilinmeyen oranda Maya özütü yer alıyor. Etikette yazmasa da; Maya özütünün Aroma arttırıcı özellikte olduğunu vurgulayalım. Üründe ayrıca; Sodyum polifosfat,Trikalsiyum fosfat, Sitrik asit, Laktik asit, Kalsiyum laktat gibi katkı maddeleri yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Buğday unu, Pirinç (%12), Tuz, Peyniraltı suyu tozu, Mısır Nişastası, Yağsız süttozu, Yoğurt tozu (%2), Yağ tozu [Bitkisel yağ (Palm), Glikoz şurubu, Süt proteini, Stabilizör (Sodyum Polifosfat), Topaklanmayı önleyici (Trikalsiyum fosfat)], Maya özütü, Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Lasktik asit, Kalsiyum laktat), Kurutulmuş nane (%0,8), Kurutulmuş soğan, Şeker, Aroma verici, Bütün yumurta tozu, Kereviz, Kurutulmuş patates, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda palm, ayçiçek, kanola)
🔍Bizim Mutfak Yayla Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 70 kcal
👉Karbonhidrat 13,5 gr.
👉Yağ 0,75 gr.
👉Protein 1,75
👉Lif 0,75 gr.
👉Tuz 2,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri