Yoğurt

Activia İncirli Tahıllı ve Cevizli Probiyotik Yoğurt


Probiyotik yoğurt alanında birçok farklı çeşidi olan Activia ürünlerini inceleyeceğiz. Activia İncirli Tahıllı ve Cevizli Probiyotik Yoğurt ürününüyle başlıyoruz. Üründe temel olarak laktozsuz probiyotik yoğurt bulunduğunu ve üründeki probiyotik içeriğin Activia markasına ait ticari bir probiyotik olan Bifidus Actiregularis bulunduğunu söyleyelim. Ürün 100 gr.’lık dörtlü paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Laktozsuz Probiyotik Yoğurt, İncir ve Pancar şekeri olduğunu görüyoruz. Üründeki yoğurt oranı net olarak bilinmiyor fakat aynı markanın sade çeşidi üzerinden gerek yoğurt miktarını gerekse şeker ilavesi oranını net olarak bulabiliyoruz. Buna göre; 100 gr. Activia sade probiyotik yoğurtta 4 gr. karbonhidrat bulunuyorken; bu üründe 11 gr. Karbonhidrat bulunuyor. Bu da aradaki 7 gr. farkın incirden gelen doğal şekerin yanısıra ilave şeker ve dekstrozdan geldiğini gösteriyor. Bu da tek adet üründe yaklaşık 3 tane küp şekere denk bir ilave şeker anlamına geliyor. Üründe bu şeker ve karbonhidrat yüküne karşılık lif oranı ise belirtilmiyor. Yani incirli, tahıllı ve cevizli diyerek satılan ürünün lif oranı nedense etikette tüketiciye sunulmamış.

Gelelim üründeki İncir, tahıl ve ceviz oranlarına. İlk olarak incirden bahsedelim. Ürün %6,6 oranında İncir içeriyor. Bu da 100 gr.’lık tek kutuda 6,6 gr. incir demektir. Bunun yanısıra üründe “tahıl” olarak nitelenen şeyin aslında %1 oranında buğday olduğunu anlıyoruz. Bu da tek kutuda 1 gr. buğday olduğunu gösteriyor.

Son olarak cevize geliyoruz ki; ürün üzerinde 5 adet ceviz görseli yer alıyor fakat ambalajdaki her bir görsel için üründe binde 1 oranında ceviz eklenmiş. Ürün 100 gr.’da %0,5 yani binde 5 oranında ceviz içeriyor. Bu da tek pakette 0,5 gr. ceviz demek oluyor. Üründeki yüksek oranda incir ve ceviz tadı ise eklenen aroma vericiler ile sağlanıyor. Ürün içeriğinde son sırada Dekstroz yani nişasta bazlı şeker yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Laktozsuz doğal probiyotikli yoğurt, İncir (%6,6), Pancar şekeri, Modifiye nişasta, Buğday (%1), Ceviz (%0,5), Aroma vericiler, Dekstroz.
💉Alerjen uyarı: Süt ürünü ve Gluten içerir. İz miktarda kabuklu meyveler içerebilir.
🔍Activia İncirli Tahıllı ve Cevizli Probiyotik Yoğurt Besin Değerleri
👉Enerji 75 kcal
👉Şeker 7,4 gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein 3,5 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek adet (100 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri