Kuruyemiş ve Kurumeyve

Kuru İncir “Sarı Lop”


“Andolsun incire, zeytine, Sina dağına ve şu emin beldeye ki; biz hakikaten insanı en güzel bir biçimde yarattık.”
Kuran-ı Kerim’de Tin Suresi’nin 1 ila 4. Ayetlerinde Allah incir üzerine işte böyle yemin ediyor. Ayrıca Zemahşeri’den rivayet edildiğine göre Hz. Muhammed “Eğer cennet için bir meyve alabilmiş olabilseydim bu incir olurdu” buyurmaktadır. Sadece İslam’da değil; Musevilik ve Hristiyanlık inançlarında da incir farklı ve önemli bir yere sahiptir.

Şaşırmamak gerekir ki incirin anavatanı da yine bu üç din için ayrı bir öneme sahip olan Filistin’dir. Ön asya ülkelerinde çokça yetişen İncir ülkemizde de başta Aydın olmak üzere Ege bölgesinde yetiştiriliyor. En yüksek ekim alanı Nazilli, Germencik yöresi olarak öne çıkıyor. Ülkemizde %90 oranında yetişen “Sarı Lop” adı verilen incir çeşidi büyüklüğü, tadı, açık rengi ve yumuşak kabuğuyla dünyada kurutmaya en uygun incir türü olarak da dikkat çekiyor. Türkiye incir üretiminde dünyada 1. Sırada yer almakta olup, sırasıyla İran, ABD ve Yunanistan’da üretimi yapılmaktadır.
İncir çok eski zamandan bu yana şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Üzerine yeminler edilen, insanlığın eski çağlarından bu yana en verimli topraklarda yetişen bu insanlık mirası meyve sağlık açısından da büyük önem arz ediyor. Öksürük ve nefes darlığı şikayetlerine iyi geldiği bilinen incirin, böbrek ve mesaneyi temizleyici etkisi var. Bronşite karşı iyi geldiği bilinen incir ekzema, basur ve lenf bezleri tüberkülozuna karşı kullanılmaktadır. Yüksek oranda vitamin ve mineral içermesinin yanısıra, hazmı kolaylaştıran ve bağırsak düzenleyici özelliği bulunmaktadır.

Gelelim besin değerlerine; önceki gün markette rastladığımız kuru incir üzerindeki besin değerlerini sizlere aktarıyoruz. Bu değerlerin Tarım Bakanlığı’nca yapılan analiz çalışmalarıyla da örtüştüğünü söyleyelim. Kuru incir yüksek oranda karbonhidrat içeren fakat buna karşılık olarak içeriğinde yüksek lif barındıran bir kurumeyve. İçeriğinde dengeli olarak Glikoz ve Fruktoz barındırıyor. Bakanlık verilerine göre 100 gr. incir 34 gr. Glikoz ve 32,5 gr. Fruktoz içeriyor. Bu haliyle yüksek oranda tüketilmemesi önem arz ediyor fakat zaten içeriğindeki yüksek lif oluşturduğu doygunluk hissiyle buna izin vermiyor. Kuru incirde ayrıca demirden fosfora, kalsiyumdan magnezyuma, potasyumdan sodyuma birçok mineral ve yanısıra vitaminler de bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍Kuru İncir “Sarı Lop” Besin Değerleri
👉Enerji 303 kcal
👉Karbonhidrat 66,81 gr.
👉Yağ 0,6 gr.
👉Protein 3,13 gr.
👉Lif 8,76 gr.
👉Potasyum 438 mg.
👉Magnezyum 61 mg.
👉Kalsiyum 97 mg.
👉Fosfor 34 mg.
👉Demir 0,97 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. kuru incir için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri