Gazsız İçecek

Cappy Ramazan Şerbeti


Ramazan ayında sorulan ürünlerden biri de Ramazan Şerbeti adı altında satılan meşrubatlardır. İlk olarak bugün markette karşılaştığımız Cappy Ramazan Şerbeti’ni inceleyeceğiz. Ürün Coca Cola tarafından üretilerek 1 litrelik pet şişelerde satılıyor. Öncelikle ürünün isminden başlayalım. Ramazan Şerbeti tanımlamasının mevzuatta bir karşılığı yok. Bu haliyle ürünün resmi adı Vişneli ve Kırmızı üzümlü içecek şeklindedir. Bunun yanı sıra üründe geçen senelerde bulunan “Geleneksel” ifadesi bu sene kaldırılmıştır.

Ürün içeriğine baktığımızdaysa ilk 3 sırada; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu ve Vişne ve üzüm suyu konsantreleri olduğunu görüyoruz. Üründe -S veya -F harfleriyle tanımlanmış olarak sofra şekeri ya da nişasta bazlı glikoz-fruktoz şurubu kullanılıyor. Aldığınız ürünün paketinde üründe hangi şeker türünün kullanıldığını görebilirsiniz. Bizim rastladığımız ürünlerde -S harfi işliydi yani sofra şekeri kullanılmıştı. Özellikle promosyona konu ürünlerde veya çoklu satışlarda -F harfli yani maliyeti daha az olan nişasta bazlı şeker içeren ürünlerle karşılaşabilirsiniz. Hangisi olursa olsun bu durum ürünün 100 ml.’sinde 12,8 gr. Şeker olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yani daha net tabiriyle tek bir su bardağı ürünü tükettiğinizde 32 gr. şeker ya da nişasta bazlı şurup tüketmiş oluyorsunuz. Bu da tek su bardağında tüketilmiş yaklaşık 16 tane küp şeker demektir. Üründe lif bulunmadığını yani tüketilen şekerin doğrudan kana karışarak kan şekerini tepetaklak edeceğini söyleyelim.

Gelelim üründeki meyve içeriğine; Üründe %12 meyve oranına sahip vişne ve kırmızı üzüm konsantresi olduğunu belirtelim. Bu oran üründeki meyve oranı değil; üründe kullanılan konsantredeki meyve oranını göstermektedir. Üründeki konsantre oranı ise bilinmiyor. Peki üründeki Ramazan şerbeti tadı nereden geliyor derseniz; üründe erik, zencefil, karanfil ve incir “aroma vericileri” yer alıyor. Yani üründe yapay geleneksel tatlar var. İşte bu tatlar ürünü tükettiğinizde size istenen koku ve tadı veriyor. Üründe dikkat çekici bir diğer nokta ise; koruyucu veya renklendirici içermiyor olmasıdır. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Vişne ve üzüm suyu konsantreleri, Asitliği düzenleyici (Sitrik asit), Aroma vericiler (Erik, zencefil, karanfil, incir)
🔍Cappy Ramazan Şerbeti Besin Değerleri
👉Enerji 131 kcal
👉Şeker 32 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek su bardağı (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri