Özel Araştırma

Geçen yıl gelenekseldi, bu yıl endüstriyel!


Gıda endüstrisinin çerçevesini çizen en önemli kriterlerden olan mevzuatlarla ilgili değişikliklere ilişkin bugüne kadar birçok paylaşım yaptık. Geçtiğimiz süreçte mevzuatlarda pudinglerde kullanılan aroma vericilerin bir gecede “yasaklı” hale gelmesinden tutun, yıllardır görmezden gelinen “ham bal” konusunun etiketlere girmesine kadar kadar tüketicinin tercih ve eğilimlerini direkt olarak etkilecek bir çok değişimi size duyurmuştuk. Bugün yine bir etiket değişiminden bahsedeceğiz. Görünürde çok basit fakat algıda çok etkili bir değişilik bu!

Cappy markasıyla geçtiğimiz yıllarda satılan “Geleneksel” Ramazan Şerbeti isimli ürünün aslında aromalı bir içecek olduğunu dün paylaşmıştık. Bugünkü paylaşım ise dün hiç bahsetmediğimiz “geleneksel” ifadesiyle ilgili. Bahsetmedik; çünkü artık yok! Geçtiğimiz yıllarda Cappy Ramazan Şerbeti ambalajında ve reklamlarında yer alan “Geleneksel” ifadesi bu yıl yapılan mevzuat değişimleri sonrasında kaldırıldı. Bu değişimler 2015 yılında başlayan reklam kampanyası kapsamında Hoşaf Tadında ve Limonata ürünleri için de geçerli oldu. Aynı mevzuat uyarınca Cappy markalı Limonata ürününden de Geleneksel ifadesi kaldırıldı. Yine yazılı basında ve çeşitli market sitelerinde halen yer alan reklamlarda da “Cappy geniş ürün ailesiyle geleneksel olan ama unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri sofranıza taşıyor” ifadeleri de artık tarih oldu.

Nihayetinde geleneklerimizle ve geleneksel lezzetlerimizle uzaktan yakından ilgisi olmayan ve yapay aromalarla tatlandırılmış endüstriyel ürünlerin “geleneksel” algısıyla satışına Tarım ve Orman Bakanlığı dur dedi.Mevzuat güncel haliyle artık en az 30 yıl boyunca aynı şekilde üretilmeyen ürün ambalajlarında “Geleneksel” ifadesinin kullanılmasını engelliyor. Hal böyle olunca da bir elin parmaklarını geçmeyen birkaç “geleneksel” ürün haricinde tüketiciyi bu çerçevede kandıracak ifadelere artık yer verilemiyor.

Bu haliyle birkez daha mevzuatların değişmez nitelikte olmadığını ve aslolanın tüketici olduğunu görmüş olduk.
Endüstri değil, devletin iradesi esas.
Markalar değil, mevzuat belirleyici.
Ve asıl güç; firmalarda değil; tüketicinin elinde!
#NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri